Hymn Unii Europejskiej został napisany przez francuskiego kompozytora, muzyka i poety, Roberta Schumanna. Utwór został opublikowany w 1972 roku i jest oficjalnym hymnem Unii Europejskiej od 1985 roku. Hymn składa się z dwóch części: pierwsza część to słowa napisane przez Schumanna, a druga część to melodia skomponowana przez niego. Hymn jest uznawany za symbol jedności i wspólnoty europejskiej oraz jako symbol wolności i demokracji.
Historia powstania hymnu Unii Europejskiej
Hymn Unii Europejskiej został oficjalnie ustanowiony w 1972 roku. Wcześniej, w 1956 roku, została opracowana melodia hymnu, która miała być wykorzystana jako hymn Europy. Melodia ta została skomponowana przez Roberta Schumanna i zatytułowana „Ode to Joy”.
W 1972 roku Komisja Europejska postanowiła ustanowić oficjalny hymn Unii Europejskiej. Zdecydowano się na wykorzystanie melodii Schumanna, a do tekstu hymnu zaproszono pięciu poetów europejskich: Johna Pecka (Wielka Brytania), Vincenzo da Filicaja (Włochy), Eugeniusza Eibenschütza (Austria), Jacques’a Delille’a (Francja) i Mikis’a Theodorakisa (Grecja). Każdy z nich napisał swoją wersję tekstu hymnu.
Ostatecznie, po długich dyskusjach i debatach, Komisja Europejska przyjęła tekst napisany przez Johna Pecka. Tekst ten jest obecnie oficjalnym tekstem hymnu Unii Europejskiej. Hymn ten jest często odtwarzany podczas ważnych uroczystości europejskich oraz podczas spotkań międzynarodowych.
Znaczenie słów hymnu Unii Europejskiej
Hymn Unii Europejskiej, zwany „Odnową”, został napisany w 1972 roku przez francuskiego kompozytora i poety, Jacquesa Preverta. Słowa hymnu odnoszą się do idei jedności i współpracy między narodami Europy.
Pierwsza zwrotka hymnu mówi: „Jedność, jedność, jedność w Europie”. Ta linia symbolizuje pojednanie między narodami Europy po II wojnie światowej oraz ich wspólne dążenie do pokoju i stabilizacji.
Druga zwrotka mówi: „Nasze serca są otwarte dla ludzi innych narodowości”. Ta linia podkreśla potrzebę tolerancji i akceptacji różnorodności kulturowej w Europie.
Trzecia zwrotka mówi: „Nasza Europa będzie odnowiona”. Ta linia symbolizuje nadzieję na lepszą przyszłość dla całej Europy poprzez wspólną pracę na rzecz jej rozwoju.
Wykonawcy i interpretacje hymnu Unii Europejskiej
Hymn Unii Europejskiej, znany również jako „Oda do Radości”, został skomponowany w 1824 roku przez Ludwiga van Beethovena. Utwór ten stał się oficjalnym hymnem Unii Europejskiej w 1985 roku. Od tego czasu wykonawcy i interpretacje hymnu były różne.
W 1992 roku, na 50. rocznicę utworzenia Rady Europy, orkiestra symfoniczna z Londynu wykonała hymn pod dyrekcją Claudio Abbado. W tym samym roku, na koncercie w Brukseli, utwór został wykonany przez orkiestrę symfoniczną pod dyrekcją Herberta von Karajana. W 1995 roku, na 50-lecie Organizacji Narodów Zjednoczonych, utwór został wykonany przez orkiestrę symfoniczną pod dyrekcją Leonarda Bernsteina.
W 1998 roku, na 50-lecie powstania Unii Europejskiej, utwór został wykonany przez orkiestrę symfoniczną pod dyrekcją Riccardo Muti. W 2000 roku, na koncercie inaugurującym nowy parlament europejski w Strasburgu, utwór został wykonany przez orkiestrę symfoniczną pod dyrekcją Claudio Abbado. W 2004 roku hymn został również interpretowany przez chóry i orkiestry symfoniczne pod dyrekcja Seiji Ozawy i Riccardo Muti.
W ostatnich latach hymn Unii Europejskiej był interpretowany przez takich artystów jak Andrea Bocelli (2006), Plácido Domingo (2007), José Carreras (2008) i Montserrat Caballé (2009). W 2010 roku hymn został również interpretowany przez charytatywny projekt „Sing for Europe” – charytatywne śpiewanie hymnu Unii Europejskiej dla uczczenia jej 50-lecia istnienia.
Kompozytorem hymnu Unii Europejskiej jest francuski kompozytor muzyczny, Jacques Offenbach. Utwór został skomponowany w 1985 roku i został oficjalnie uznany za hymn Unii Europejskiej w 1986 roku. Hymn jest często odtwarzany podczas ważnych wydarzeń i ceremonii, a także jest używany jako symbol europejskiego jedności i solidarności.