Biznes

Skuteczne złożenie zawiadomienia dotyczącego wyboru estońskiego CIT w ciągu roku podatkowego- terminy


Załóżmy, że spółka z o.o. podlega obecnie opodatkowaniu klasycznym CIT i spełnia wszystkie warunki, aby przejść na tzw. CIT estoński. Chciałaby to zrobić w trakcie trwania roku podatkowego. Czy może? Jakie warunki powinna spełnić? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców w podobnej sytuacji.

Jak przejść na CIT estoński – jakie warunki należy spełnić

Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami ustawowymi, podatnik będący obecnie płatnikiem klasycznego CIT, by przejść na tzw. CIT estoński, tzn. ryczałt od dochodu dla spółek, musi spełnić szereg warunków zdefiniowanych precyzyjnie w art. 28j ustawy o PDOP. Jednym z takich warunków jest złożenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienia o wyborze takiej formy opodatkowanie na druku ZAW-RD- zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 7 ww. ustawy – w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma zostać opodatkowany CIT estońskim.

Przeanalizujmy to na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że spółka z o.o. będąca obecnie płatnikiem klasycznego CIT chciałaby „przejść” na tzw. CIT estoński od 1sierpnia 2024 r. Załóżmy również, że spółka ta spełnia wszelkie wymogi uprawniające do wyboru tej właśnie formy opodatkowania. W tym przypadku, aby móc „przejść” na estoński CIT we wspomnianym wyżej terminie, spółka musi złożyć zawiadomienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wybraniu takiej formy opodatkowania do końca sierpnia 2024 roku.

Dodatkowo, co ważne, aby przejść na CIT estoński przed upływem wybranego przez siebie roku podatkowego, poza złożeniem wyżej opisanego zawiadomienia, podatnik musi zamknąć księgi rachunkowe oraz sporządzić sprawozdanie finansowe na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania estońskim CIT. Na pierwszy dzień miesiąca, w którym rozpoczyna się opodatkowanie CIT estońskim, otwierane są w tym przypadku księgi rachunkowe.

Warto dodać, że opisywane powyżej terminy budziły kontrowersje ze względu na różne sposoby interpretacji przepisów. Przykładowo, niektóre interpretacje wskazywały na to, że aby móc skutecznie „przejść” na CIT estoński, podatnik najpierw powinien zamknąć księgi rachunkowe oraz sporządzić sprawozdanie finansowe, a dopiero potem złożyć zawiadomienie na druku ZAW-RD (zgodnie z tą interpretacją, zawiadomienia nie można było złożyć przed momentem sporządzenia sprawozdania finansowego).

Nie jest to, jak się okazuje, interpretacja poprawna.  Ministerstwo Finansów wyraźnie określa to w interpretacji ogólnej z 25 stycznia 2024 r., nr DD8.8203.1.2023, w której można znaleźć informacje, że „(…) art. 28j ust. 5 ustawy CIT nie modyfikuje terminu na zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego ani nie wymaga, aby czynności te zostały dokonane przed złożeniem zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem.” Zawiadomienie to można zatem złożyć jeszcze przed zamknięciem ksiąg rachunkowych- natomiast kluczowe dla skuteczności tego zawiadomienia jest to, żeby dochować terminu na zamknięcie ksiąg rachunkowych.

Termin ten- dla przypomnienia- to zamknięcie ksiąg na  ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania estońskim CIT. Dodatkowo należy sporządzić sprawozdanie finansowe za rok podatkowy, poprzedzający pierwszy rok podatkowy dla opodatkowania ryczałtem- w trakcie trzech miesięcy od dnia bilansowego.

W omawianym przez nas przykładzie- czyli woli przejścia na CIT estoński od 1 sierpnia 2024 roku, będzie to zatem wyglądało następująco:

• spółka składa zawiadomienie o wyborze CIT estońskiego na druku ZAW-RD do końca sierpnia 2024 roku do właściwego naczelnika urzędu skarbowego;

• spółka zamyka księgi rachunkowe oraz sporządza sprawozdanie finansowe na ostatni dzień lipca 2024 roku- przy czym powinno to nastąpić najpóźniej do końca października 2024 roku.

CIT estoński, podobnie jak szereg innych dość niedawno wprowadzonych rozwiązań podatkowo- finansowych, wiąże się z wieloma zagadnieniami. Ich znajomość jest kluczowa dla zachowania poprawności prowadzonej księgowości. Stąd też wielu przedsiębiorców potrzebuje w tym zakresie wsparcia kogoś, kto zajmuje się tą tematyką na co dzień.

Jeśli chcą Państwo mieć pewność, że Wasza księgowość jest prowadzona jest zgodnie z aktualnymi przepisami oraz z zachowaniem wszystkich terminów, odwiedźcie Efektę- nasze biuro rachunkowe Warszawa.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *