Finanse

Akcje – jakie wskaźniki są wykorzystywane do podejmowania decyzji w zakresie ich kupna?


Inwestycje w akcje z pewnością nie należą do najłatwiejszych. Wymagają one dużego zaangażowania i doświadczenia. Specjaliści stosują analizę fundamentalną bądź techniczną, aby podejmować odpowiednie decyzje w zakresie kupna i sprzedaży. Jakie wskaźniki analizy technicznej wykorzystywane są podczas handlu akcjami? Które z nich w sposób szczególny są godne uwagi? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Prosta średnia krocząca

Na dzień dzisiejszy wyróżnić możemy wiele wskaźników, które lepiej bądź gorzej sprawdzają się w przypadku instrumentów finansowych. Średnia krocząca to nic innego jak wskaźnik, który podąża za trendem. Bazuje on na cenach, które miały miejsce w przeszłości. Jest on obliczany na podstawie cen zamknięcia świec w danym okresie. Są one do siebie dodawane, a następnie dzielone przez ilość wystąpień. W sytuacji, gdy rynek przełamie od dołu bądź od góry średnią (całym korpusem świecy, a nie tylko cieniem), wówczas dla inwestorów jest to sygnał zakupu bądź sprzedaży, w zależności od określonej sytuacji. Kliknij tutaj, aby założyć konto maklerskie i na własną rękę wypróbować ten wskaźnik.

Oscylator MACD

Dużą popularnością cieszy się również oscylator MACD. Na jego podstawie możemy bowiem zauważyć często trafne sygnały kupna. Powstają one, gdy oscylator przecina linię sygnału w kierunku wzrostowym. Jeśli natomiast MACD przecina linię sygnału w spadkowym kierunku, wówczas pojawia się sygnał sprzedaży. Co godne podkreślenia, wielu inwestorów również otwiera transakcje w przypadku przecięcia się oscylatorem ze strefą zero. Wówczas przecięcie od góry generuje sygnał sprzedaży, a od dołu- sygnał kupna.

Oscylator stochastyczny

Ukazuje aktualną cenę w porównaniu do najniższej i najwyższej w danym okresie. Akcje uznaje się za wyprzedane, jeśli wartość wskaźnika jest niższa niż 20, natomiast wykupione, gdy wynosi więcej niż 80. W sytuacji, gdy aktywo jest wykupione i spadnie poniżej 50, to możliwy jest spadek ceny, w odwrotnej sytuacji- wzrost.

Wskaźnik RSI

Wskaźnik RSI znajdujący się w przedziale od 0 do 30 oznacza, że rynek jest wyprzedany. Jest to sygnał tego, że trend może ulec odwróceniu, w konsekwencji warto zastanowić się nad otwarciem długiej pozycji. Jeśli wartość RSI wynosi od 70 do 100, wówczas mowa jest o wykupieniu. Na podstawie tego sygnału możemy wywnioskować, że wzrosty prawdopodobnie będą spowalniać i być może pojawi się spadkowa korekta.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *