Różne

Auto zastępcze z OC sprawcy – komu i na jak długo przysługuje?


Uszkodzenie samochodu w kolizji drogowej potrafi przysporzyć wiele trudno, zarówno poszkodowanemu, jak o sprawcy wypadku. Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, poszkodowany może liczyć na samochód zastępczy, za którego wypożyczenie nie będzie musiał płacić. Komu i na jak długo przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?

Prawo do auta zastępczego z OC sprawcy

Na auto zastępcze z OC sprawcy kolizji drogowej może liczyć niemal każda osoba fizyczna i przedsiębiorca. Ubezpieczyciel ma prawo odmówić zapłaty za wynajem zastępczego pojazdu, wyłącznie w dwóch sytuacjach:

  • gdy poszkodowany dysponuje drugim samochodem
  • gdy poszkodowany jeździ samochodem sporadycznie

Ponadto należy pamiętać, że drugi wyjątek nie uwzględnia sytuacji, gdy w rodzinie są dwa samochody i drugim jeździ inny członek rodziny. Wówczas ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy kolizji.

Na jak długo można wypożyczyć auto zastępcze z OC sprawcy?

Co do zasady auto zastępcze z OC sprawcy należy się tak długo, jak długo usuwana jest szkoda. W przypadku szkody częściowej będzie to więc okres naprawy pojazdu z uwzględnieniem czasu oczekiwania na części. W sytuacji, gdy doszło do szkody całkowitej, zastępczy samochód z OC sprawcy przysługuje do wypłaty odszkodowania bądź nabycia nowego pojazdu przez osobę poszkodowaną. Zdarza się bowiem tak, że zakup kolejnego pojazdu z przyczyn obiektywnych nie jest możliwy tuż po otrzymaniu należnego odszkodowania.

Należy również pamiętać, że auto zastępcze z OC sprawcy musi być tej samej klasy bądź klasy niższej. Jeśli wypożyczymy pojazd wyższej klasy od uszkodzonego, różnicę w kosztach będzie zobligowaniu pokryć we własnym zakresie.

Artykuł powstał we współpracy z wypożyczalnią samochodów Vivacar.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
23 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *