Nowe technologie

Backup na płytach – dlaczego warto robić kopie zapasowe na CD, DVD i Blu-Ray?


Jak często tworzysz kopię zapasową swoich danych? Ile razy zdarzyło Ci się stracić ważne zdjęcia lub dokumenty zapisane cyfrowo? Regularne tworzenie kopii zapasowej plików prywatnych czy firmowych powinno być normą u każdego użytkownika, a jednak wiele osób wciąż odkłada takie rzeczy na później. „Później” w praktyce oznacza „nigdy”, a o backupie danych przypominamy sobie, kiedy mamy awarię systemu i tracimy wszystko. 

Jak w takim razie trwale i skutecznie zabezpieczyć swoje pliki na komputerze? Na jakim nośniku przygotować kopie zapasowe? Jakie są alternatywy dla popularnych „chmur” w sieci? Przeczytaj i dowiedz się więcej o zapisywaniu danych na płytach.

Backup na płytach – skutecznie zabezpiecz swoje dane

Zacznijmy od garści statystyk: 

 • 45% użytkowników traci jakąś część swoich danych w ciągu roku
 • 30% użytkowników nigdy nie zrobiło żadnej kopii zapasowej
 • do 29% przypadków utraty danych dochodzi… przypadkowo 

Jak w takim razie wykonać backup swoich danych? Co robić, jeśli nie chcesz umieszczać wrażliwych danych w internetowej chmurze? Wolisz nie narażać się na ryzyko ich utraty w wyniku ataku cyberprzestępców na daną platformę? Kopia zapasowa na standardowych nośnikach danych, takich jak płyty Blu-Ray, może być rozwiązaniem dla Ciebie.

Kopia zapasowa na płycie – co wybrać?

Co masz do wyboru? Mniejsze ilości danych możesz zapisać na płycie CD, której głównym zadaniem jest przechowywanie plików – muzyki, dokumentów czy baz danych. Ale jeżeli zależy Ci na zapisaniu większych plików, lepszą propozycją może być płyta DVD lub płyta Blu-Ray. Klasyczne płyty DVD-RAM pomieszczą 4,7 GB danych, ale mamy też do dyspozycji płyty DVD-10 o pojemności 9,4 GB lub DVD-17 o pojemności 18 GB. Znacznie większe możliwości, dotyczące też prędkości transferu, mają nośniki Blu-Ray – 25 GB, 50 GB lub więcej.

Celowo nie wspominamy o najpopularniejszym nośniku, jakim jest pamięć USB – pendrive można łatwo zgubić, przypadkiem usunąć z niego dane lub stracić je w wyniku działania złośliwego oprogramowania. Zakup dysku zewnętrznego to większy wydatek, a umieszczanie osobistych zdjęć i ważnych dokumentów w chmurze wiąże się z ryzykiem wycieku danych w niepowołane ręce. Zapis plików na płycie to tradycyjny, ale tani, łatwy i przystępny dla każdego sposób tworzenia kopii zapasowej. Taki nośnik optyczny należy odpowiednio przechowywać – w zaciemnionym miejscu i w dedykowanym opakowaniu – oraz chronić go przed zarysowaniem i zabrudzeniem. Dzięki temu mamy pewność, że  zapisane dane są bezpieczne.

Płyty CD, DVD i Blu-Ray, ale też popularne karty pamięci i niezbędne akcesoria do płyt znajdziesz na stronie CDsklep.pl.

comments icon5 komentarzy
5 komentarze
258 wyświetleń
bookmark icon

4 thoughts on “Backup na płytach – dlaczego warto robić kopie zapasowe na CD, DVD i Blu-Ray?

  Napisz komentarz…

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Najstarsze
  Najnowsze
  Najwyżej oceniane