Biznes

Jak rozpocząć streamowanie w 2022 roku


Streamowanie, czyli prowadzenie transmisji na żywo, jest dziś jednym z bardziej popularnych sposobów na przekazywanie informacji. Jeszcze kilka lat temu sposób ten był popularny raczej wśród graczy e-sportowych. Dziś streamy prowadzą największe postaci świata kultury, rozrywki, czy znane z Internetu.

Zarówno influencerzy, jak i mniejsi twórcy cenią ten sposób komunikacji ze swoimi widzami. Daje spore możliwości interakcji, a do tego pozwala dość szybko przygotować ciekawy materiał – bez konieczności montowania go, czy wielokrotnego powtarzania kwestii. Wiele osób zastanawia się zapewne, co zrobić, by rozpocząć przygodę ze streamowaniem w 2022 roku. W poniższym tekście postaramy się wskazać, jak można znacznie ułatwić to zadanie.

Streamowanie – co to jest?

Kiedy mówimy o streamowaniu? To jeden ze sposobów publikacji materiałów wideo lub audio. Wykorzystujemy do tego znane platformy, jak Facebook, YouTube, czy Instagram. Gracze komputerowi korzystają natomiast z dedykowanej platformy – Twitcha. Uruchamiając stream tworzymy niejako wirtualny pokój, do którego mogą dołączyć uczestnicy – nasi widzowie. Można kierować stream do szerokiej publiczności (dostępny publicznie) lub ograniczyć go, na przykład do osób posiadających specjalny link lub zaproszenie.

Od początku do końca streamowania osoby, które dołączyły do niego widzą i słyszą wszystko, co mówimy. W trakcie streamu można ponadto dołożyć dodatkowe materiały – na przykład zdjęcia, czy stworzoną w tym celu prezentację. Choć cechą streamowania jest to, że odbywa się na żywo, zapis materiału można opublikować na swojej stronie lub w social media, przez co w późniejszym czasie także można odtworzyć nagranie.

Zdjęcie: materiał partnera

Kto może rozpocząć streamowanie? Wystarczy telefon!

Wiele streamów posiada bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku oraz szeroką widownię. Ciężko liczyć na takie warunki, kiedy dopiero zaczynasz przygodę z przekazem na żywo. Do uruchomienia streamu wystarczy ustawić smartfon na biurku i skierować go w swoją stronę. Gotowe – to podstawowy i zdecydowanie najprostszy sprzęt do streamowania – kamera i mikrofon. Następnie wystarczy uruchomić serwis lub stronę, gdzie chcemy prowadzić stream i link do niego rozesłać do znajomych lub swoich widzów. Gotowe – to najprostszy sposób na streamowanie, z którego każdy może skorzystać.

O ile jeszcze jakiś czas temu streamy dotyczyły głównie świata gier komputerowych (twórcy przekazywali obraz gry i dodawali swój komentarz na żywo), dziś nie jest to już ograniczeniem. Można stworzyć stream na niemal dowolny temat, ważne aby znaleźć dla niego odpowiednie grono odbiorców.

Jak zadbać o jakość streamów? Zainwestuj w kamerę i mikrofon

O ile na początku smartfon wystarczy do stworzenia pierwszego streamu, z czasem warto popracować nad jakością nagrań. Wtedy należy wyposażyć się w lepszy sprzęt do nagrywania obrazu i dźwięku. Warto zacząć od zaopatrzenia się w kamerkę i nieco lepszy mikrofon, które podłączymy do naszego komputera.  Aby uzyskać lepszą jakość wideo można użyć aparatu cyfrowego lub lepszej kamery. Poprawę jakości streama zauważymy szczególnie, gdy zadbamy o odpowiednie oświetlenie. W tym celu można wyposażyć się w dodatkowe lampy lub ustawić swoje miejsce nagrań naprzeciwko okna. Kluczowe jest również zadbanie o odpowiednią jakość połączenia z Internetem.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
53 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *