Biznes

Program mentoringowy – jak wspomóc pracowników w rozwoju osobistym?


góry, wspinaczka

Pracownicy coraz bardziej doceniają możliwość rozwoju osobistego, wspieranego przez pracodawcę. Szkolenia, kursy, konkursy – możliwości jest wiele. Jednym ze skutecznych sposobów wspierania pracowników w ich samorozwoju jest prowadzenie programu mentoringowego. Na czym polega taki program, kto powinien go prowadzić i jakie korzyści niesie on dla pracowników firmy?

Na czym polega program mentoringowy w firmie?

Mentoring opiera się o relację Mentora i Mentee. Mentor powinien mieć specjalistyczną wiedzę, dzięki której będzie mógł wspierać Mentee w znacznie szerszym w zakresie niż Coach. Coaching bowiem bazuje na wiedzy i doświadczeniu Coachee (a nie Coacha), zaś mentoring to relacja oparta na wiedzy i doświadczeniu Mentora. Mentor nie tylko naprowadza – Mentor daje Mentee wskazówki, często bardzo sprecyzowane.

W programie mentoringowym w firmie udział może wziąć każdy pracownik, choć najczęściej stażyści i pracownicy zatrudnieni tymczasowo nie mają takiej możliwości . Dobrą praktyką jest łączenie Mentorów i Mentee, którzy na co dzień ze sobą nie współpracują. Mentor i Mentee spotykają się w ustalonych terminach, a ponadto Mentee realizuje pomiędzy spotkaniami zadania przygotowane przez Mentora. Oczywiście Mentee otrzymuje niezbędne narzędzia oraz wsparcie od Mentora na każdym etapie realizacji zadań. Może również sam zaproponować, na jakim polu w szczególności chciałby się rozwijać.

Program mentoringowy powinien nadzorować opiekun. Najczęściej jest to osoba z działu HR, która specjalizuje się we wspieraniu rozwoju pracowników, w szkoleniach. Coraz częściej osoba ta wspierana jest przez zewnętrzną firmę – takie świeże spojrzenie na strukturę zatrudnienia w firmie i sposób działania organizacji pozytywnie wpływa zarówno na sam program mentoringowy, jak i na wprowadzanie pozytywnych zmian w firmie.

Korzyści uczestnictwa w programie mentoringowym

Wydawać by się mogło, że z uczestnictwa w programie mentoringowym korzyści czerpie tylko Mentee. To mit, z którym walczy większość organizatorów programów mentorignowych. Oczywiście Mentee czerpie ogromne korzyści, dzięki relacji z Mentorem. Może nie tylko rozwijać swoje kompetencje miękkie, ale także budować swoją ścieżkę kariery w oparciu o doświadczenia pracownika, który w danej chwili jest na wyższym stanowisku. Być może dzięki programowi Mentee całkowicie zmieni sposób myślenia o swojej przyszłości i na przykład podejmie decyzję o przekwalifikowaniu się.

Również Mentor zyskuje na uczestnictwie w programie. W pewnym sensie może skonfrontować swoje kompetencje przywódcze i miękkie. Narzędzia, które poznaje w ramach programu od specjalistów ds. mentoringu może wykorzystywać w swojej codziennej pracy. W zdecydowanej większości przypadków podwładni osoby, która w programie staje się Mentorem, dostrzega poprawę w komunikacji z przełożonym.

Na programach mentoringów zyskuje również firma. Bardziej zaangażowani pracownicy, którzy nieustannie rozwijają nie tylko swoje kompetencje zawodowe, ale także liderskie i komunikacyjne, przekładają się na lepsze wyniki w pracy oraz mniejszą rotację specjalistów.

Artykuł powstał przy współpracy firmy Stibitz.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
305 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *