Budownictwo

Jak rekuperacja wpływa na zdrowie mieszkańców domu?


Prawidłowo i efektywnie działający system wentylacyjny to jeden z priorytetów w nowoczesnym budownictwie. O potrzebie zadbania o tę kwestię przekonują się zwłaszcza ci, którzy pominęli ją w trakcie budowania domu, wskutek czego borykają się z licznymi niedogodnościami, jakie może powodować niewydolna wentylacja (czy nawet jej całkowity brak). Nieskuteczna wentylacja jest bowiem częstą przyczyną pojawienia się wilgoci lub pleśni na ścianach, a tak zanieczyszczona przestrzeń domowa w sposób bezpośredni oddziałuje na zdrowie mieszkańców domu, powodując szereg niepożądanych dolegliwości. To właśnie chęć podniesienia jakości i komfortu życia jest jednym z najpowszechniej spotykanych powodów decyzji o zmianie przestarzałej i nieefektywnej wentylacji grawitacyjnej na innowacyjny system, jakim jest rekuperacja. Sprawdź, jakie korzyści może przynieść to rozwiązanie dla zdrowia mieszkańców.

Czym jest rekuperacja?

Terminem rekuperacja określa się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która stanowi jeden z najczęściej stosowanych systemów wentylacyjnych w nowoczesnym budownictwie. Skrócona nazwa tego rozwiązania odnosi się do podstawowego elementu wentylacji, jakim jest rekuperator. To właśnie dzięki niemu możliwa jest prawidłowa wymiana powietrza w pomieszczeniu. Rekuperator odpowiada bowiem za filtrowanie nawiewanego powietrza z wszelkich niepożądanych drobnoustrojów, alergenów czy szkodliwego dla zdrowia smogu. Jego kolejną istotną funkcją jest ponadto odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza – szacuje się, że dzięki temu mieszkańcy mają szansę zaoszczędzić nawet do 50% opłat związanych z ogrzewaniem domu w trakcie zimy i tym samym stosunkowo szybko odzyskać koszty początkowej inwestycji. Z tego powodu wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, na które warto postawić, chcąc wybudować energooszczędny dom.

Brak odpowiedniej wentylacji a skutki zdrowotne

Jednak korzyścią o największej wadze związaną z zamontowaniem wentylacji mechanicznej jest bez wątpienia zbawienny wpływ rekuperacji na zdrowie domowników. Okazuje się bowiem, że niewystarczająca, przestarzała wentylacja może powodować zanieczyszczenia, które przekładają się następnie na liczne, nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Wśród najważniejszych z nich można wymienić:

  • obniżone samopoczucie i duszności wywołane nieprzyjemną atmosferą;
  • przewlekłe zmęczenie, bóle głowy itp.;
  • pojawienie się lub nasilenie reakcji alergicznych, objawów astmy i innych przewlekłych chorób układu oddechowego;
  • zwiększona podatność na infekcje.

Nieefektywny system wentylacyjny to zatem realne zagrożenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Życie w środowisku zanieczyszczonym przez nadmiar wilgoci, zarodniki, grzyby, pleśni, a także rozmaite pyły zawieszone pochodzenia domowego może w dłuższej perspektywie czasowej spowodować znaczne problemy zdrowotne, skutecznie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Właśnie dlatego nowoczesna wentylacja mechaniczna powinna stanowić priorytet na liście spraw, o jakie należy ze szczególną troską zadbać w każdym obiekcie mieszkalnym.

Jak rekuperacja może podnieść samopoczucie domowników?

Jak wspomniano, podstawą rekuperacji jest ruch powietrza, który jest generowany przez urządzenie. Rekuperator kontroluje nawiewane i wywiewane powietrze, odzyskując dodatkowo ciepło w trakcie wentylacji. Zanieczyszczone powietrze jest wyciągane z pomieszczeń za pomocą specjalnych anemostatów umieszczonych na ścianie lub suficie, a przez rekuperator przepływają obydwa strumienie powietrza, nie mieszając się ze sobą, ponieważ wymiennik ciepła posiada dwie osobne komory. Zimne powietrze, które nawiewa z zewnątrz, jest ocieplane, a świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu za pomocą kanałów wentylacyjnych. Dzięki temu mieszkanie jest wolne od zanieczyszczeń, a jego domownicy mogą cieszyć się zdrowym powietrzem niepowodującym kłopotów z samopoczuciem.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *