Budownictwo

Chemia budowlana – po co się jej używa?


Za chemię budowlaną uznaje się wszystko, co jest potrzebne do zakończenia budowy, a nie jest ani materiałem budowlanym, ani elementem instalacji elektrycznych, sanitarnych itd. Łatwo więc wywnioskować, że pojęcie chemii budowlanej jest bardzo szerokie. Mieszczą się w nim zarówno tynki, jak i farby oraz impregnaty. Za chemię budowlaną można uznać również rozpuszczalniki, kleje czy silikony.

Podział chemii budowlanej

Łatwiej będzie Ci się zorientować w rodzajach chemii budowalnej, kiedy poznasz jej podział. Chemia budowlana Łódź dzieli się na:

  • suche mieszanki,
  • mieszanki gotowe,
  • materiały powłokowe.

Suche mieszanki to między innymi najróżniejsze zaprawy, w tym zaprawy tynkarskie i murarskie, a także gładzie, kleje elastyczne i spoinowe oraz betonowe suche mieszanki drobnoziarniste do przygotowania zaprawy betonowej. Z kolei za gotowe mieszanki uważa się na przykład: tynki, gładzie szpachlowe (gipsowe i akrylowe, nazywane też polimerowymi) oraz silikony. Materiały powłokowe to wszelka chemia budowlana, której głównym zadaniem jest ochrona powierzchni. Do materiałów powłokowych można zatem zaliczyć impregnat do drewna, farbę lub grunt do ścian.

Na koniec warto pamiętać, że chemia budowlana ma zawsze określone właściwości i przeznaczenie. Jeśli dla przykładu szukasz dobrego impregnatu do drewna, bo chcesz nadać domowym meblom z surowego drewna piękny kolor, możesz sięgnąć po impregnat do drewna przechowywanego wewnątrz pomieszczeń. Musisz jednak wybrać inny produkt, jeśli chcesz zaimpregnować domek narzędziowy, który należy zabezpieczyć przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Chemialodz.pl Antidotum.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
41 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *