Zdrowie

Co na ból żeber?


Ból żeber najczęściej jest wynikiem urazu w obrębie klatki piersiowej. Może lokalizować się z przodu, ale też w okolicy pleców, w zależności od miejsca uszkodzenia. Zdarza się jednak, że powodem jest stan zapalny w obrębie chrząstek międzyżebrowych. W najcięższych przypadkach jest jednym z objawów choroby, np. zmian nowotworowych.

Kiedy możemy odczuwać ból żeber?

Zwykle ból żeber odczuwamy w wyniku urazu, np. na skutek wypadku komunikacyjnego, ale też upadku z dużej wysokości czy miejscowego stłuczenia. Nasilenie dolegliwości jest powiązane ze stopniem urazu. Stłuczone żebra dają nieprzyjemne objawy bólowe znacznie krócej niż te złamane. Jeśli ból jest wynikiem urazu, ważne, aby skonsultować się ze specjalistą, który określi dokładną przyczynę i zleci dalsze postępowanie. Jeśli doszło do złamania kości, konieczne jest sprawdzenie, czy odłamki nie przebiły płuca. Odma płucna jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia i nie należy jej bagatelizować, tym bardziej że płuca nie są unerwione, więc nie dają dodatkowych objawów na początkowym etapie.

Ból żeber, szczególnie odczuwany z przodu w okolicy mostka, może być wynikiem przeciążeń i rozwijającego się stanu zapalnego. Najczęściej narażone na niego są osoby podnoszące ciężkie przedmioty czy intensywnie ćwiczące, np. klatkę piersiową na siłowni. Nieprzyjemne uczucie pojawia się zwłaszcza przy tzw. rozpiętkach, a także próbie uniesienia klatki piersiowej w trakcie wykonywania brzuszków. Zdarza się, że na dolegliwości skarżą się również biegacze. Przyczyną jest najczęściej stan zapalny w obrębie chrząstek, ale też przeciążenia mięśni klatki piersiowej, które często opisywane są jako ból żeber.

Jeśli bólu nie jesteśmy w stanie powiązać z wykonywaną aktywnością lub urazem, a mimo nie ustępuje, warto skonsultować się ze specjalistą w celu dalszej diagnostyki.

Co na bóle żeber?

Co na ból żeber sprawdza się najlepiej? Dolegliwości bólowe w okolicy żeber, zarówno uszkodzenia mięśni, stany zapalne, jak i te będące skutkiem urazu mechanicznego, skutecznie niwelują leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ, które dostępne są bez recepty. Warto wybrać lek, którego substancją czynną jest np. ketoprofen. Poza działaniem przeciwzapalnym ketoprofen zmniejsza też rozwój stanu zapalnego. Przed zażyciem leku koniecznie należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza przeciwwskazaniami do jego stosowania i zalecanym dawkowaniem.

Zmniejszenie bólu żeber wymaga też ograniczenia aktywności ruchowej i odpoczynku. Złamane żebra bolą nawet przy oddychaniu, co skutecznie ogranicza normalne funkcjonowanie. W przypadku stłuczeń czy stanu zapalnego dobrze też stosować maści o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym, które nie tylko działają przeciwbólowo, ale też rozluźniająco. Przy rozległych urazach często konieczne są leki rozluźniające mięśnie, dostępne wyłącznie na receptę.

Często można spotkać się też z opinią, że ból żeber jest mniejszy, jeśli zabandażujemy klatkę piersiową. Nie wolno tego robić, jeśli żebra uszkodziły płuca i lekarz zdiagnozował odmę! W takiej sytuacji należy postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty i nie wdrażać leczenia na własną rękę.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *