Turystyka

Co warto wiedzieć o lornetkach?


Lornetka jest przyrządem optycznym składającym się z dwóch równolegle ułożonych lunet. Pozwala na obserwację odległych przedmiotów i zjawisk (ptaki, zwierzęta lądowe, samoloty, krajobraz, gwiazdy i wiele innych). Lornetki są nieodłącznym elementem wyposażenia żołnierzy, leśników, przyrodników, policjantów.

Jakie są rodzaje lornetek?

Aby lornetka dobrze spełniała swoją funkcję musi być odpowiednio dobrana do celu, jakiemu będzie służyła. Bowiem nie wszystkie lornetki są takie same. I nie chodzi tylko o jakość albo solidność producenta, ale także przeróżne dodatkowe szczegóły, na które powinno się zwracać uwagę. A więc na przykład nieco inaczej jest skonstruowana lornetka do obserwacji gwiazd na nocnym niebie, a inaczej do obserwacji samolotów na niebie w ciągu dnia. Lornetki termowizyjne i noktowizyjne dobrze sprawdzają się do obserwacji zwierząt prowadzących nocny tryb życia, a taka z dalmierzem umożliwia ustalanie odległości do obserwowanego obiektu.

Jak wybrać dobrą loretkę?

Już w poprzednim akapicie zwróciliśmy uwagę, że sprzęt optyczny (jak zresztą każdy inny) powinien być dobrany pod kątem celu, któremu ma służyć. Oprócz tego warto wiedzieć, że do najważniejszych parametrów odróżniających lornetkę jedną od drugiej należą między innymi powiększenie i średnica obiektywu. Obie te cechy mają duże znaczenie w ostrości widzenia, a więc nie zawsze warto kupować taką z powiększeniem największym. Najlepsze produkty mają wbudowane pokrętło dzięki któremu wartość powiększenia można samodzielnie regulować.

Nie mniej ważne jest branie pod uwagę pola i kąta widzenia. Czyli jak duży obszar jesteśmy w stanie obserwować za pomocą tego sprzętu. Jeżeli nie wykluczamy obserwacji obiektów w czasie deszczu to na pewno przyda się sprzęt wodoodporny.

Ponieważ lornetki różnią się między sobą nie tylko przeznaczeniem ale też ceną warto brać pod uwagę własne możliwości finansowe i to czy jest nam potrzebny sprzęt najwyższej jakości. Dla amatorskiej obserwacji ptaków lub krajobrazów najlepsze będą lornetki uniwersalne. Niezbyt duże i lekkie, tak aby zmieściły się w turystycznym plecaku, który zwykle bierzecie na wędrówkę.

Kupując sprzęt „z górnej półki”, zwłaszcza ten cięższy i większy warto jednocześnie postarać się o statyw dzięki któremu obserwacja będzie bardziej komfortowa. Ręce nie będą drżały pod zbyt dużym ciężarem.

Gdzie można kupić lornetkę?

Istnieją specjalistyczne sklepy oferujące tego typu sprzęt. Ponieważ jednak nie ma ich zbyt wiele, warto zajrzeć do Internetu. My przygotowując ten tekst zajrzeliśmy na stronę www.morowo.com.pl. Znaleźliśmy tam sporo propozycji i sprzętu w bardzo różnych cenach i rodzajach.   

Fot. Shutterstock 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
98 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *