Biznes

Czego oczekują pracodawcy zatrudniający na stanowisko magazyniera?


Czego oczekują pracodawcy zatrudniający na stanowisko magazyniera?

Polska należy do grona liderów branży logistycznej i spedycyjnej. Przekłada się to oczywiście na dużą powierzchnię przestrzeni magazynowych i dostępne na lokalnym rynku oferty pracy.  Warto wobec tego dowiedzieć się, w jaki sposób rozpocząć pracę magazyniera i co będzie potrzebne w tym zawodzie.

Rosnąca liczba centrów logistycznych zarówno krajowych firm, jak i dużych międzynarodowych podmiotów sprawia, że wciąż pojawia się także wiele ofert podjęcia zatrudnienia dla osób wykonujących różnego typu prace magazynowe. To atrakcyjne miejsce pracy zwłaszcza dla początkujących kandydatów: pozwala na osiągnięcie stosunkowo wysokich dochodów, jednocześnie często nie trzeba posiadać doświadczenia czy wyspecjalizowanych kompetencji. Proces rekrutacji nie zawsze jest jednak prosty. W tym artykule przeczytasz, na co najczęściej zwracają uwagę pracodawcy i jak szukać pierwszej pracy w roli magazyniera.

Znakomita kondycja branży magazynowej

Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu wpłynęła na kondycję całej gospodarki. W okresie, w którym większość branż musiała mierzyć się z olbrzymimi problemami, a istnienie tysięcy podmiotów stało pod znakiem zapytania, nieliczne branże odnotowywały rekordowe wzrosty. W szczególny sposób dotyczy to rynku e-commerce. Handel w Internecie, który już wcześniej cieszył się olbrzymią popularnością, ostatecznie przekonał do siebie kolejne grupy odbiorców. W związku z tym większych powodów do narzekań nie miały również usługi niezbędne do realizacji rekordowej liczby zamówień. Oprócz transportu do tego grona zalicza się także szeroko rozumiana branża magazynowa. To natomiast w bezpośredni sposób przekłada się również na zapotrzebowanie na pracowników oraz oferowane im warunki zatrudnienia.

Jak wskazuje raport Rynek magazynowy i lekkiej produkcji. Wyzwania i trendy w zatrudnieniu przygotowany przez SEGRO i Randstad Polska, cały rynek tworzy aż 2 852 900 osób. Co ciekawe: to jedna z najbardziej perspektywicznych branż, ponieważ najliczniejsza grupa wiekowa (ponad 40% wszystkich zatrudnionych) to osoby poniżej 25 roku życia.

Rosnące zarobki i wysokie zapotrzebowanie

Co przyciąga kandydatów do pracy w magazynie? Bez wątpienia jednym z podstawowych czynników są zarobki. Według wskazanego raportu ponad połowa pracodawców planuje w najbliższym czasie podwyżki, a 40% chce zwiększyć zatrudnienie. Inną ważną cechą są stabilne perspektywy rozwoju: aż 80% pracowników sądzi, że bez większych problemów uda im się znaleźć nową pracę. Wiele zależy pod tym względem oczywiście od doświadczenia zawodowego i posiadanych kompetencji.

Jak znaleźć pracę na magazynie?

Intensywnie rozwijający się rynek wykazuje bardzo wysokie zapotrzebowanie na pracowników. Ciągle rośnie także liczba firm zajmujących się zarządzaniem magazynami. Gdzie szukać pracy? Najlepsze rezultaty przyniesie skorzystanie z internetowych serwisów z ofertami. Praca dla magazyniera GoWork pozwoli przy tym nie tylko na zapoznanie się z aktualnie dostępnymi ofertami, ale również bliższe przyjrzenie się profilowi konkretnego pracodawcy. Na podstawie opinii aktualnych i byłych pracowników ustalisz, czy firma jest godna polecenia i wywiązuje się właściwie ze swoich zobowiązań. Jeżeli natomiast w danej chwili nie uda Ci się znaleźć oferty, która odpowiada Twoim oczekiwaniom, możesz ustawić alert, dzięki któremu otrzymasz wiadomość e-mail po pojawieniu się ogłoszenia spełniającego kryteria.

Czego oczekują pracodawcy? Najważniejsze cechy magazyniera

Zawód magazyniera z pewnością jest pod wieloma względami wymagający. Dobra informacja dla kandydatów jest jednak taka, że ze względu na intensywny rozwój rynku sporo wakatów jest adresowanych do osób bez doświadczenia. W wielu przypadkach ważniejsze od niego okaże się nastawienie i sumienność. Z drugiej strony staż pracy, dodatkowe umiejętności i kwalifikacje pozwolą na uzyskanie zdecydowanie lepszych warunków zatrudnienia. Czym powinien wyróżniać się magazynier?

  • Sprawność fizyczna: praca na magazynie wiąże się często z koniecznością przenoszenia i pakowania ciężkich towarów, kandydat powinien więc charakteryzować się odpowiednią tężyzną fizyczną.
  • Wiedza na temat procesów logistycznych to kolejna cecha doceniana przez pracodawców.
  • Umiejętność współpracy z innymi osobami, komunikatywność: praca na magazynie to praca zespołowa. Przydadzą się więc kompetencje miękkie i umiejętność nawiązywania kontaktu ze współpracownikami i przełożonymi.
  • Gotowość do pracy zmianowej: często praca w branży logistycznej odbywa się w systemie zmianowym. Od kandydatów wymaga się więc dostępności o różnych porach.
  • Umiejętność uzupełniania dokumentacji i skrupulatność. Niezaprzeczalnym atutem podczas rozmowy o pracę będzie także doświadczenie z najpopularniejszym oprogramowaniem komputerowym.
  • Uprawnienia do prowadzenia wózka widłowego: magazynier, który może prowadzić wózek widłowy, może liczyć na zdecydowanie wyższe stawki. Oczywiście jego pozycja na rynku pracy jest również zdecydowanie silniejsza. Warto wobec tego pomyśleć o ukończeniu kursu.

Dobre perspektywy na przyszłość

Ciekawych danych na temat kondycji rynku dostarcza raport Rynek magazynowy w Polsce w 2021 roku przygotowany przez JLL. Zdaniem ekspertów popyt na powierzchnię logistyczną w 2021 roku wzrósł o 35% w relacji do roku 2020. Zasoby pustostanów spadły natomiast poniżej 4%. Kondycja polskiego rynku jest jeszcze lepsza: popyt w ciągu roku wzrósł aż o 58%, a całkowita powierzchnia magazynowa wyniosła niemal 24 mln mkw. Gdzie najlepiej szukać pracy w charakterze magazyniera? Firma doradcza JLL wyróżnia tak zwaną Wielką Piątkę, czyli pięć najbardziej rozwiniętych pod tym względem regionów, które odpowiadają aż za 70% popytu na powierzchnie magazynowe. W skład Wielkiej Piątki wchodzi Warszawa, Polska Centralna, Górny Śląsk, Poznań oraz Wrocław. W ciągu jednego roku do użytku oddano niemal 3 mln mkw. magazynów, a w budowie jest kolejnych 4,3 mln mkw. Ciągle rośnie również udział rynku e-commerce w zapotrzebowaniu na powierzchnie magazynowe. W Europie wzrósł z 12 do 23%.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *