Turystyka

Czym jest asfaltówka? Jak się przed nią chronić i jak ją leczyć?


Długie marsze i biegi po asfalcie często prowadzą do asfaltówki – bolesnej wysypki, która nierzadko uniemożliwia kontynuowanie aktywności. Nazywana jest chorobą pielgrzymów, ponieważ w Polsce najczęściej objawia się ona u osób pielgrzymujących pieszo przez Polskę, ale może dotyczyć także osoby biegające miejskie maratony, a także osoby wrażliwe na szczególny rodzaj detergentów. Jak zapobiegać asfaltówce i co zrobić, gdy już się pojawi?

Asfaltówka – wysypka od asfaltu? Objawy asfaltówki

Asflatówka nie przez przypadek nosi taką nazwę – wysypka ta ma swoje źródło w długim kontakcie z substancjami organicznymi i mineralnymi, z żywicami, siarkami, węglowodorami, a także z metalami takimi jak nikiel, żelazo czy wanad, które znajdują się w powierzchniach bituminicznych. Powstawaniu asfaltówki sprzyja wysoka temperatura, która zwiększa ilość oparów tych substancji w powietrzu, a także przyczynia się do większej potliwości. Ponadto na pojawienie się asfaltówki zdecydowanie bardziej narażone są osoby, które maszerują lub biegają po asfalcie w krótkich spodenkach lub spódniczkach. Asfaltówka może także objawić się u osób wrażliwych na detergenty – szczególnie, gdy źle wypłuczemy ubrania lub niedokładnie spłuczemy żel pod prysznic, którego resztki wsiąkną w tkaninę.

Asfaltówka – leczenie wysypki pielgrzymów

Asfaltówka jest wysypką kontaktową, dlatego leczy się ją objawowo i miejscowo. Przede wszystkim należy definitywnie zredukować czynnik alergizujący – wiąże się to z koniecznością przerwania biegu lub marszu. Należy także dokładnie się umyć, wykorzystując do tego delikatny żel pod prysznic, pamiętając przy tym o precyzyjnym spłukaniu kosmetyków. Gojenie się skóry przyspieszy także zastosowanie maści na podrażnienia skóry – w tym przypadku warto sięgnąć po maść z hydrokortyzolem. Dobrze jest także zażyć leki przeciwhistaminowe – tabletki na alergię oraz wapń przyspieszy kurację.

Asfaltówka – profilaktyka przed marszem i maratonem

Szybka i kompleksowa reakcja na asfaltówkę sprawnie niweluje przykre dolegliwości, należy jednak uważać przy podejmowaniu kolejnej aktywności, najlepiej wybierając drogi leśne. Jeśli nie mamy takiej możliwości, koniecznie załóżmy długie spodnie, a na kilka dni przed wyruszeniem na asfalt, zacznijmy pić profilaktycznie wapno. Zadbajmy także o prawidłowe nawodnienie skóry, stosując nawilżające balsamy do ciała.

Niestety u osoby, u której już raz pojawiła się asfaltówka, środki zapobiegawcze mogą okazać się niewystarczające. Dlatego powinny one unikać aktywności, które wymagają długiego chodzenia lub biegania po asfalcie, nie narażając się kolejny raz na wyjątkowo bolesną asfaltówkę, która po pewnym czasie zmusi do zmiany planów.

Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową apteka-leki.pl

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
2551 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *