Zdrowie

Czym jest egzostoza, jakie są jej przyczyny i jak się ją leczy?


Egzostoza podpaznokciowa to zmiana chrzęstno-kostna, która deformuje kształt palucha i płytki paznokcia, a z upływem czasu staje się dla pacjenta bardzo bolesna. Co jest przyczyną powstawania takiej narośli i na czym polega leczenie egzostozy?

Przyczyny i objawy egzostozy podpaznokciowej

Z egzostozą do gabinetów podologów zgłaszają się najczęściej osoby młode. Do najczęstszych przyczyn ezgostozy podpaznokciowej zaliczamy urazy mechaniczne, duże obciążenia, które wynikają z uprawiania niektórych sportów oraz interwencje chirurgiczne w obrębie palucha. Zdarza się również, że egzosteza jest następstwem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Początkowe objawy egzostozy mogą być mylące. Tkliwość w obrębie palucha, z czasem odczuwalna głównie podczas chodzenia, z czasem utrudnia dobór wygodnego obuwia. Narośl zaczyna wypychać paznokieć do góry, który rozwarstwia się i przestaje rosnąć liniowo. Oprócz odklejenia się paznokcia od łożyska na odcinku dystalnym dochodzi również do powiększenia się paliczka.

Egzostoza palucha – leczenie i rehabilitacja

Egzostoza palucha wymaga interwencji chirurgicznej, która musi być poprzedzona szczegółowym badaniem i wywiadem z pacjentem. Dla pewności powinno być także wykonywane prześwietlenie RTG, na którym zmiana jest dobrze widoczna. Obecnie w wielu przypadkach chirurgom udaje się oszczędzić płytkę paznokcia, dzięki czemu rekonwalescencja trwa krócej. Dodatkowo przyspieszą ją fizykoterapia, która redukuje stan zapalny, niweluje ból i przyspiesza regenerację tkanek, poprawiając mikrokrążenie. Fizjoterapeuta, na podstawie oceny przebiegu choroby i obecnego stanu palucha, zalecić może ultradźwięki, laser wysokoenergetyczny, laser punktowy lub falę uderzeniową, a najczęściej połączenie dwóch lub trzech zabiegów.

Prawidłowa diagnoza, zabieg chirurgiczny oraz fizykoterapia dają bardzo dobre efekty – u wielu pacjentów egzostoza nie powraca, a dzięki nowoczesnym technikom chirurgicznym zachowana jest również zadowalająca estetyka.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Fizjo-Active z Gdańska.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
68 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *