Rodzina i dziecko

Czym są zabawki antystresowe i zabawki progresywne?


Zabawki Antystresowe - Kostka Rubika

Z sytuacjami stresowymi uczymy się radzić sobie przez całe dzieciństwo i okres dojrzewania, a nie rzadko przez całe życie. Dziecko, u którego układ nerwowy nadal się rozwija, ma większe trudności z zapanowaniem nad stresem, dlatego my, dorośli, powinniśmy naszym pociechom pomóc w najtrudniejszych momentach życia. Pomogą nam w tym zabawki antystresowe.

Dlaczego warto kupić dziecku zabawki antystresowe?

Nauka, wyzwania dnia codziennego, zdobywanie nowych doświadczeń w kontaktach z rówieśnikami, niezrozumienie ze strony dorosłych i wiele innych czynników sprawia, że dzieci się stresują. Niestety jeszcze niedostatecznie rozwinięty układ nerwowy nie ułatwia dzieciom i tak niełatwego zadania, jakim jest panowanie nad stresem i innymi silnymi emocjami.

W redukowaniu stresu, ale także w nauce świadomej kontroli nad negatywnymi emocjami pomagają zabawki antystresowe. Są one skonstruowane tak, by dzięki zabawie redukowało się napięcie nerwowe, najczęściej poprzez odwrócenie uwagi. Najbardziej znane zabawki antystresowe to gniotki, które są na tyle małe, że zmieszczą się w piórniku dziecka.

Jaką funkcję pełnią zabawki progresywne?

Zabawka Progresywna

Producenci zabawek dla dzieci coraz częściej starają się łączyć funkcjonalność zabawek antystresowych z możliwościami, jakie dają zabawki progresywne. Dzięki zabawkom progresywnym dzieci zdobywają kolejne umiejętności, przydatne zarówno w codziennym życiu, jak i w nauce. Do najpopularniejszych zabawek progresywnych, które są jednocześnie zabawkami antystresowymi, zaliczamy:

  • Masy plastyczne, które ćwiczą jednocześnie mięśni palców, przygotowując do nauki pisania
  • Kostkę Rubika, która ćwiczy koncentrację i zdolność logicznego myślenia
  • Fidget spinnery, które ćwiczą zręczność, a także pomagają w oduczaniu się obgryzania paznokci

Funkcje zabawek progresywnych spełnia także wiele zabawek sensorycznych, które wspomagają rozwój intelektualny i społeczny, angażując zmysły i wspierając integrację sensoryczną. Wybierając zabawki dla swoich pociech, szczególną uwagę zwróćmy właśnie na zabawki antystresowe i sensoryczne.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
140 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *