Różne

Cukier pod kontrolą, czyli jak pomaga nam lekarz diabetolog?


Cukrzyca należy do chorób metabolicznych i jednocześnie stanowi jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń. Objawia się nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi i może występować w różnych typach. Pewne jest, że nieleczona cukrzyca może bardzo negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia. Specjalistą leczącym cukrzycę jest lekarz diabetolog i to do niego powinni zgłaszać się pacjenci podejrzewający u siebie jakiekolwiek schorzenie na tle metabolicznym. Jak wygląda praca diabetologa?

Kim jest i jakie choroby leczy diabetolog?

Każda specjalizacja lekarska wymaga poświęcenia czasu na naukę, nie inaczej jest w przypadku diabetologii. Lekarz chcący zająć się leczeniem schorzeń metabolicznych u dzieci powinien dodatkowo zdobyć uprawnienia w zakresie endokrynologii. W obecnych czasach cukrzyca stała się poważnym schorzeniem cywilizacyjnym, więc oprócz leczenia równie istotna jest profilaktyka. Rozwoju cukrzycy nie można zatrzymać, ale można go spowolnić, za co odpowiedzialny jest właśnie lekarz diabetolog.

Kiedy wybrać się do diabetologa?

Wczesna diagnostyka cukrzycy jest bardzo ważna z uwagi na negatywny wpływ choroby na ogólny stan zdrowia pacjenta. Alarmujące mogą być takie objawy jak duże pragnienie, osłabienie i senność, a także duży apetyt połączony z utratą masy ciała. Kiedy wizyta u lekarza internisty potwierdzi podejrzenia, należy od razu zgłosić się do poradni diabetologicznej. Na pierwszą wizytę u specjalisty warto zabrać ze sobą wyniki badań laboratoryjnych, które pozwolą podać wstępną diagnozę. Wdrożenie leczenia w odpowiednim czasie pozwoli zapanować nad chorobą i ograniczyć jej destrukcyjne działanie.

Popularne metody leczenia cukrzycy

Leczenie cukrzycy wiąże się z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi, który to ustalany jest indywidualnie przez lekarza. Niektórzy pacjenci zmuszeni są do codziennego mierzenia cukru we krwi, co obecnie nie jest trudne. Wszystko może odbywać się w domu przy użyciu glukometru. Standardowa kuracja w przypadku cukrzycy typu 2 polega na stosowaniu diety cukrzycowej, prowadzeniu aktywnego trybu życia i przyjmowaniu leków przeciwcukrzycowych. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie insuliny. Istnieje także wiele innowacyjnych metod leczenia, a za wybranie odpowiedniej dla pacjenta jest odpowiedzialny lekarz.

Nieleczona cukrzyca może bardzo negatywnie wpłynąć na stan zdrowia chorego. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza diabetologa, którego specjalnością jest leczenie chorób metabolicznych.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Medycznym Vitamed.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
75 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *