Dom i Ogród

Gadżet z praktycznym zastosowaniem — czujnik ruchu do LED


Każdemu z nas choć raz w życiu zdarzyło się po ciemku potknąć o rzecz leżącą na podłodze. Na pewno nikomu nie jest też obce poszukiwanie włącznika światła po omacku przy braku oświetlenia. Może i dla większości ludzi nie jest to duży kłopot, ale czasami warto ułatwiać sobie życie z pomocą nowinek technologicznych. W tym przypadku szczególnie interesujące wydają się czujniki ruchu do LED. Można umieścić je w wielu miejscach w domu, ale również poza nim. Jak działają takie czujniki i dlaczego warto w nie zainwestować?

Jak działa czujnik ruchu do LED?

Czujniki ruchu w lampach to najczęściej detektory PIR. Są również określane jako pasywne czujniki ruchu, które wykrywają źródło ciepła. Automatycznie włączają się, kiedy wyczują, że ktoś znajduje się w pobliżu. To rozwiązanie nie tylko niesamowicie wygodne, ale i oszczędne. Kiedy czujnik nikogo nie wykryje, nie włączy się, a energia nie będzie pobierana. Nie trzeba martwić się, jeśli zapomnimy o wyłączeniu lampy. Nie będzie świecić całą noc, ponieważ wyłączy się sama.

Jak wybrać czujnik ruchu?

Planujesz kupić lampę zaopatrzoną w czujnik ruchu do LED, ale nie do końca masz świadomość, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieją dwie kategorie czujników różniące się sposobem działania. Mowa o czujnikach ruchu i czujnikach obecności. Lampy z detektorem obecności są nieco droższe, ale zwykle dłużej świecą. Innym istotnym aspektem jest zasięg lampy z czujnikiem. Należy wziąć to pod uwagę, planując montaż tego typu lampy na podwórku. Kwestia, której nie można pominąć to odporność lampy z czujnikiem ruchu. W pomieszczeniach takich jak łazienka czy garaż nietrudno jest o wilgoć oraz pył. Czujnik więc powinien mieć dobrej jakości obudowę chroniącą przed niekorzystnymi czynnikami.

Gdzie zamontować lampę z czujnikiem?

Są takie miejsca w domu, w których szczególnie sprawdzą się lampy wyposażone w czujniki ruchu. To między innymi korytarz. W nocy, przechodząc przez niego do łazienki czy kuchni, możemy niepostrzeżenie wpaść na szafkę i zrobić sobie krzywdę. Warto dobrać taką lampę, która nawet w środku nocy nie będzie nas oślepiać. Detektory ruchu znacznie zwiększą bezpieczeństwo schodzenia bądź wchodzenia po nieoświetlonych schodach. Lampy na czujniki są równie przydatne na zewnątrz. Nadają się bowiem do oświetlenia podwórka lub podejścia do drzwi. Mieszkańcy mogą dzięki temu poprawić swój komfort i bezpieczeństwo. Kiedy tylko ktoś zbliży się do ich dobytku, światła włączą się automatycznie i powiadomią o tym domowników.

Oświetlenie sterowane poprzez czujniki ruchu do LED jest wygodne i zdecydowanie praktycznie. Nic dziwnego, że cieszy się zainteresowaniem tak dużego grona odbiorców.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym LedCorn.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
41 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *