Różne

Zaparcia – przyczyny i domowe sposoby na zaparcia


Na zaparcia uskarża się co druga kobieta i co czwarty mężczyzna. Z wiekiem problem nasila się, staje się bardziej dokuczliwy i trudniejszy do całkowitego wyleczenia. Dowiedz się, jak zapobiegać zaparciom oraz jakie są domowe sposoby na zaparcia, a także kiedy z zaparciami należy zgłosić się do lekarza.

Wzdęcia i zaparcia – przyczyny i profilaktyka

Jeśli wypróżniamy się rzadziej niż trzy razy w tygodniu, w naszych jelitach zalegają złogi, z których pozbyciem się organizm ma coraz większe trudności. W międzyczasie zaczynamy odczuwać bóle brzucha, który staje się wzdęty. Po kolejnych dobach z dolegliwościami odczuwamy także spadek samopoczucia, mdłości i brak apetytu. Konsekwencją często powtarzających się zaparć mogą być zaburzenia w odżywianiu i anemia.

U 90% pacjentów diagnozuje się zaparcia atoniczne, których bezpośrednią przyczyną jest spowolniona perystaltyka jelit. Najczęstszym winowajcom takich zaparć jest niezdrowy styl życia – nieregularne i niezdrowe odżywianie się, siedząca praca, brak aktywności fizycznej i mała ilość wypijanych płynów. Wiele osób może uniknąć zaparć, regularnie ćwicząc, dodając do diety produkty bogate w błonnik, zmniejszając ilość produktów mącznych i pijąc co najmniej 2 litry płynów dziennie.

Domowe sposoby na zaparcia

Mając sporadyczne trudności w wypróżnianiu, możemy wspomóc się, stosując kilka prostych, domowych sposobów na zaparcia. Oprócz włączenia do diety pieczywa pełnoziarnistego, kasz gruboziarnistych i otrębów, sprawdzonym przepisem na pozbycie się zaparć jest spożywanie suszonych śliwek, fig i moreli. W pozbyciu się zaparć pomoże także kefir i zsiadłe mleko. Do diety warto włączyć także siemię lniane, na bazie którego możemy przyrządzać zdrowe sosy lub zalewać je wodą i wypijać codziennie na czczo.

Naturalne właściwości przeczyszczające ma także sok z aloesu, ksylitol, czyli zdrowy zamiennik białego cukru czy mus z papai. Kolejnym krokiem w walce z zaparciami jest sięgnięcie po ziołowe herbaty z senesem, preparaty z laktulozą, makrogolami lub bisakodylem. Pamiętajmy również, by pić duże ilości płynów, najlepiej wody lub kompotów przygotowanych na bazie śliwek i moreli.

Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, do naszej diety włączyliśmy zalecane produkty, a zaparcia nie ustępują, z problemem tym powinniśmy zgłosić się do lekarza. Zdarza się bowiem, że zaparcia są wynikiem chorób układu pokarmowego, w tym nowotworów.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem zielarsko-medycznym Aronia.

comments icon2 komentarze
2 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

2 thoughts on “Zaparcia – przyczyny i domowe sposoby na zaparcia

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane