Zdrowie

Dowiedz się, jak rzucić palenie i pożegnaj nałóg na zawsze!


Palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory płuc, krtani, gardła i inne. Ponadto obciąża nasz układ krwionośny i serce, podnosi poziom cholesterolu, zwiększa ciśnienie, pogarsza naszą wydolność, przyczynia się do powstawania próchnicy. Jednym słowem – palenie jest bardzo szkodliwe. Dlatego wielu palaczy usiłuje rzucić palenie. Niestety niewielu się to udaje. Statystycznie na pożegnanie się z nałogiem każdy palacz potrzebuje 7 prób – dopiero ósme podejście zwieńczone jest sukcesem. Dlatego jeśli i Ty zamierzasz rozstać się z papierosami, dowiedz się, jak rzucić palenie skutecznie i nie wrócić do nałogu.

Jak zmotywować się do rzucenia palenia?

Każda zmiana w naszym życiu wymaga odpowiedniej motywacji. Odchudzanie, rozpoczęcie aktywnego trybu życia, nauka języka obcego, a także rzucanie palenia uda się tylko wtedy, gdy będziemy odpowiednio zmotywowani. Każdy z nas powinien znaleźć taką motywację, która najlepiej zadziała – a najlepiej połączyć kilka metod motywacji:

  • korzyści zdrowotne – w internecie znajdziemy wiele infografik, z których dowiemy się, po jakim czasie od rzucenia palenia oczyszczają się nasze płuca, a po jakim zmniejsza ryzyko zawału serca czy nowotworów. Warto taką infografikę wydrukować i powiesić na lodówce lub ustawić jako tapetę na telefonie
  • korzyści materialne – nie oszukujmy się, palenie kosztuje. Jeśli palimy jedną paczkę dziennie, za którą płacimy 15 zł, to miesięcznie wydajemy na papierosy aż 450 zł! Obliczmy ile w rzeczywistości wydajemy na papierosy i z początkiem każdego miesiąca odkładajmy taką kwotę na konto oszczędnościowe lub wrzucajmy do skarbonki. Przy założeniu wydatku 450 zł miesięcznie, w rok zaoszczędzimy… 5400 zł!

Jak rzucić palenie? O czym warto pamiętać na początku walki z nałogiem?

Jeśli dotychczas paliliśmy paczkę dziennie, musimy uświadomić sobie, że rzucanie palenia nie będzie łatwe. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio się do walki z nałogiem przygotować. Zastanówmy się, w jakich sytuacjach najbardziej chce nam się palić i postarajmy się wyeliminować je z codziennego życia. Jeśli palić nam się chce po kawie, zrezygnujmy z niej na rzecz mocnej herbaty albo yerby mate. Papieros był najlepszym sposobem na uspokojenie? Nie prawda – tytoń podnosi ciśnienie, po zapaleniu jest więc jeszcze trudniej się uspokoić. Zamiast po papierosa sięgnijmy po gumę do żucia, po zabawkę gniotkę lub wyjdźmy na krótki spacer. Warto też powiedzieć bliskim, że rzucamy palenie. Poprośmy ich, by nie częstowali nas papierosem na wieczornym spotkaniu przy piwie, a najlepiej nie wychodźmy ze znajomymi na zewnątrz, gdy idą zapalić.

Mimo różnych metod pomocnych w rzucaniu palenia, początki mogą być trudne. Wielu byłych palaczy podkreśla, że udało im się rozstać z nałogiem dzięki specjalnym farmaceutykom. Często polecanym środkiem jest Desmoxan, który nie zawiera tytoniu. Niektórzy też korzystają z terapii akupunktury lub elektroakupunktury albo udają się na zabieg biorezonansem.

Mamy też doskonałą wiadomość dla osób uzależnionych od papierosów, które chcą przestać palić – z każdym dniem rzucanie palenia staje się łatwiejsze. Po pierwszym trudnym tygodniu zaczynamy zauważać, że lepiej nam się oddycha, nasze powonienie i nasz smak stają się bardziej czułe, pozbywamy się nieprzyjemnego zapachu z ubrań, a w naszej skarbonce znalazły się pierwsze oszczędności. Dla wielu osób rzucanie palenia to początek zmiany trybu życia na aktywny – mamy przecież więcej energii i w końcu jogging może być dla nas prawdziwą przyjemnością!

Artykuł powstał przy współpracy specjalistów z apteka-leki.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
55 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *