Dzieci

Dziecko a smartfon, czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo swojego malucha?


Bezpieczeństwo dzieci w Internecie już od dawna jest przedmiotem wielu rozmów rodziców, debat publicznych oraz dyskusji między nauczycielami. W przypadku smartfonów sprawa jest jeszcze trudniejsza niż komputerów. Dziecko nosi telefon cały czas przy sobie i często korzysta z niego przez cały dzień.

Szpieg w kieszeni – warto namierzyć telefon swojego dziecka

Rodzice czasami zastanawiają się nad tym, czy ich dzieci bezpiecznie dotarły do domu albo czy są już w szkole. W takich sytuacjach przydaje się funkcja lokalizacji telefonu malucha. Opiekunowie mogą upewnić się, że dziecko jest bezpieczne i nie martwić się bez potrzeby. Namierz telefon za darmo dzięki jednej z bezpłatnych aplikacji. Wystarczy tylko zainstalować ją na smartfonie dziecka, a następnie na swoim telefonie sprawdzić mapę. To właśnie tam można zobaczyć, gdzie w danym momencie znajduje się dziecko (a dokładniej jego telefon). Takie rozwiązanie ma szczególne znaczenie w sytuacjach, gdy uczeń sam chodzi do szkoły i wraca do domu lub też wybiera się na zajęcia dodatkowe. Tego typu kontrola może budzić sprzeciw u dziecka, jednak w przypadku młodszych uczniów sprawdzanie lokalizacji jest jak najbardziej uzasadnione. 

Narzędzia do kontroli rodzicielskiej

Producenci aplikacji mobilnych zauważyli, że dzieci mogą nie być bezpieczne w sieci. Właśnie dlatego powstały różne narzędzia do kontroli rodzicielskiej, których celem jest zadbanie o najmłodszych. Narzędzia te mają różne funkcje:

  • blokada zakupów w App Store i Google Play;
  • sprawdzenie lokalizacji dziecka;
  • uniemożliwienie korzystania z niektórych aplikacji lub asystenta głosowego Siri;
  • blokada różnych stron, na przykład z materiałami dla dorosłych;
  • ograniczenie możliwości wyszukiwania niektórych materiałów w Internecie. 

Dodatkowo portale społecznościowe wprowadziły również ograniczenia ze względu na wiek. Przykładem jest TikTok, z którego mogą korzystać osoby powyżej 13. roku życia. W przypadku nastolatków i nastolatek przydają się także inne aplikacje, na przykład blokujące dostęp do portali randkowych dla dorosłych lub innych miejsc w sieci, które mogą okazać się niebezpieczne. Dodatkowo warto włączać tryb ograniczony w telefonie, ponieważ zmniejsza on znacznie wpływ szkodliwych filmów i stron na dzieci. 

Rozmowa to podstawa

Rodzice powinni nie tylko zwrócić uwagę na zabezpieczenia i nowe technologie, lecz także po prostu szczerze porozmawiać z dzieckiem. Warto wytłumaczyć mu różne niebezpieczeństwa, jak również opisać swoje obawy. Można też podać przykłady dobrych i złych zachowań w sieci. Oprócz tego rodzice mogą pokazać dzieciom kampanie społecznościowe, w których pojawiają się ostrzeżenia, dotyczące korzystania z komputera i smartfonów.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *