Zdrowie

Elektroakupunktura – na czym polega metoda Volla?


Elektroakupunktura opiera się na tych samych założeniach, co tradycyjna chińska akupunktura. Poprzez nakłuwanie odpowiednich punktów akupunkturowych steruje się energią przepływającą przez meridiany, czyli swoiste kanały energetyczne. W elektroakupunkturze stymulacja ta jest intensywniejsza dzięki impulsom elektrycznym, których natężenie i częstotliwość terapeuta dobiera indywidualnie dla każdego pacjenta i dla każdej sesji. Dowiedz się, na czym polega metoda Volla i komu zaleca się elektroakupunkturę.

Wskazania i przeciwwskazania do elektroakupunktury

Elektroakupunktura może być stosowana zarówno przy przewlekłych dolegliwościach bólowych, jak i w przypadku urazów:

 • bóle kręgosłupa
 • nerwobóle
 • przewlekły stres
 • bóle mięśni
 • stan zapalny narządu ruchu
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego
 • bóle pooperacyjne

Ponieważ impulsy elektryczne silnie oddziałują na nasz organizm, istnieją także przeciwwskazania do stosowania elektroakupunktury:

 • przebyty udar mózgu
 • rozrusznik serca
 • choroby serca
 • epilepsja

Metoda Volla – działanie elektroakupunktury na nasz organizm

Do przeprowadzenia elektroakupunktury stosuje się metalowe igły, najczęściej miedziane, te same, które wykorzystywane są w tradycyjnej akupunkturze. Igły muszą dobrze przewodzić prąd, co jest możliwe dzięki przypięciu do końcówek igieł specjalnych elektrod podłączonych do urządzenia, za pomocą którego steruje się częstotliwościami i natężeniem prądu. Do elektroakupunktury wykorzystuje się zawsze parzystą liczbę igieł, a igły połączone w pary muszą być umieszczane po jednej stronie ciała pacjenta. Igły można zastąpić żelowymi elektrodami przyczepianymi do ciała – ten sposób elektroakupunktury działa na nasz organizm w nieco słabszy sposób, jest jednak doskonałą alternatywą dla osób bojących się igieł.

W metodzie Volla istotna jest stymulacja impulsami o odpowiednim natężeniu. Małe natężenie wykorzystywane jest do redukcji energii, np. redukcji ograniczenia ruchowości stawu po urazie, z kolei nieco wyższe natężenie służy do wzmacniania, np. jeśli pacjent jest osłabiony. Do przeprowadzenia elektroakupunktury potrzebna jest specjalistyczna wiedza z zakresu tradycyjnej akupunktury oraz metody Volla. Terapeuta przed rozpoczęciem sesji przeprowadza szczegółowy wywiad, by móc zaplanować jak najskuteczniejszą terapię. Jedna sesja trwa od 20 do 30 min. Sesję można powtarzać dwa w tygodniu, w niektórych przypadkach co drugi dzień. Nie należy jednak stosować akupunktury nieustannie, gdyż organizm przyzwyczaja się do działania impulsów elektrycznych i z czasem terapia ta przestaje być skuteczna. Należy więc robić przerwy w sesjach, a w trakcie sesji umiejętnie manipulować natężeniem impulsów, by jak najlepiej stymulować meridiany.

Na sesję z elektroakupunkturą należy wybierać jedynie sprawdzone, certyfikowane gabinety medycyny naturalnej. Elektroakupunktura może by również łączona z innymi terapiami, np. z terapią manualną, fizjoterapią, zawsze po konsultacji z lekarzem.

Artykuł powstał przy współpracy z Enso Electronics.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *