Każdy użytkownik telefonu wie, że bez karty SIM nic się nie da zrobić. Czy aby na pewno? To już przeszłość! Jeśli nie chcesz korzystać ze standardowej fizycznej karty, możesz wybrać eSIM. Czym dokładnie jest, kto może z niej skorzystać i jak to zrobić? Wyjaśniamy!
Literę „e” w nazwie eSIM rozwija się jako embedded, co z języka angielskiego można tłumaczyć jako „wbudowany”. Dokładnie tak – karty eSIM nie ma fizycznie, jest to wersja cyfrowa, którą instaluje się w telefonie. Można to zresztą wnioskować z nazwy, ponieważ przedrostek „e” zwykle świadczy o tym, że mamy do czynienia ze zjawiskiem, narzędziem czy funkcją wirtualną.
Zalety karty eSIM – czy warto?

Zalety eSIM można przedstawić w kontekście różnych aspektów korzystania z telefonów. Po pierwsze, brak fizycznej karty eliminuje ryzyko jej zgubienia lub zniszczenia. Po drugie, eSIM pozwala korzystać z dwóch numerów na jednym smartfonie. Dzięki eSIM nie musisz mieć telefonu z dwoma wejściami na karty – wcześniej, aby korzystać z dwóch numerów (np. prywatnego i firmowego), trzeba było mieć telefon Dual SIM lub dwa urządzenia.
Po trzecie, karta eSIM to bardzo wygodna opcja dla osób, które chcą rozpocząć współpracę z wybranym operatorem. Niezależnie od tego, czy to nowy numer, czy zmiana operatora, brak fizycznej karty eliminuje konieczność wizyty w salonie czy oczekiwania na kuriera. Wszystko można zrobić online.
Po czwarte, brak fizycznych kart to także mniejszy wpływ na środowisko. Pojawia się mniej odpadów i nie ma konieczności transportu, a co się z tym wiąże – zmniejsza się emisja CO2. Współcześnie to bez wątpienia jeden z ważniejszych punktów!
Jak rozpocząć korzystanie z eSIM?

Kroki związane z uruchomieniem eSIM mogą się różnić w zależności od operatora. Jeśli jednak chodzi o jak najprostsze uruchomienie opisywanej tu opcji, na pewno warto sprawdzić, jak robi to Play. Przede wszystkim, u tego właśnie operatora wymiana karty SIM na eSIM, a następnie jej użytkowanie, są w pełni bezpłatne. Cały proces można przejść bez wychodzenia z domu – wystarczy zainstalować aplikację Play24, w której wszystkie kroki są opisane. Co ważne, trzeba posiadać w aplikacji pełne uprawnienia do modyfikowania usług na swoim koncie – tylko wtedy możliwe będzie wymienienie karty tradycyjnej na wirtualną lub aktualnej karty eSIM na nową (to ostatnie może okazać się potrzebne np. przy zmianie telefonu).
W każdym z tych przypadków należy w aplikacji wejść w „Twoje konto”, następnie wybrać „Twoją kartę SIM” oraz opcję „Zarządzaj kartą”. Teraz wystarczy już tylko kliknąć „Wymień kartę na eSIM” i podążać za wskazówkami aplikacji. Pobieranie odpowiednika karty SIM odbędzie się automatycznie. Co istotne, w tym czasie trzeba wyłączyć Wi-Fi, ale pozostawić włączoną transmisję danych (jest to konieczne tylko na czas pobierania profilu; po zakończeniu całego procesu można wrócić do standardowego korzystania z sieci).
Alternatywnie, możesz zeskanować kod QR na nowym urządzeniu, aby utworzyć unikalny profil. Co ważne, musi być on skanowany na tym smartfonie, z którym dana karta ma być powiązana. W tym przypadku wskazówki także będą kolejno pojawiać się na ekranie, prowadząc użytkownika przez cały proces. Należy też pamiętać, że dany kod może być zeskanowany tylko raz i trzeba mieć wtedy zapewniony dostęp do internetu (podobnie jak w przypadku opisanym powyżej, od pewnego etapu instalacji musi być to transmisja danych, a nie Wi-Fi). Sam kod QR można zaś pobrać np. bezpośrednio w salonie Play. Doradcy wygenerują go, a następnie wyślą na podany mail kontaktowy.
Karta eSIM – to musisz wiedzieć!
- Jeśli chodzi o Play, tego typu opcja dostępna jest zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.
- Gdy usługa eSIM zostanie aktywowana w telefonie, w którym dotąd znajdowała się fizyczna karta SIM, można ją po prostu wyjąć i zutylizować.
- Pamiętaj, że nie wszystkie smartfony obsługują kartę eSIM. Zanim się na nią zdecydujesz, sprawdź, które mają taką opcję. Można to zrobić na stronie producenta danego telefonu czy w parametrach swojego urządzenia. Dla ułatwienia Play udostępnia też na swojej stronie listę modeli, które dają taką możliwość. Jeśli chodzi o czołowych producentów, duża część najnowszych modeli jest do tego w pełni przystosowana (np. iPhone’y od wersji 11 wzwyż, kilkadziesiąt różnych modeli Samsungów Galaxy czy Google Pixel 8 i 9).
- Warto też wiedzieć, że w przypadku klientów indywidualnych, w procesie wymiany karty operator sprawdzi status numeru PESEL. Nie może być zastrzeżony! Pamiętaj, że nawet jeśli jest (co jest bardzo dobrym krokiem!), na czas tego typu procesów, jak i innych, np. bankowych, można na chwilę tego typu zastrzeżenie cofnąć. Wszystko może być potwierdzane odpowiednimi komunikatami w aplikacji mObywatel.
- Trzeba być świadomym także tego, że jeśli potwierdzi się rozpoczęcie wymiany, konieczne jest jej dokończenie. Nawet jeżeli zostanie w pewnym momencie przerwana, posiadana dotąd karta SIM zostanie po kilku godzinach zablokowana – wszystko po to, by zadbać o bezpieczeństwo użytkowników. Innowacja musi iść z nim w parze!