Różne

Etykieta w trakcie pogrzebu – co można, a czego nie powinno się robić?


Śmierć bliskiej osoby to zawsze trudny moment w życiu rodziny, która musi uporać się z emocjami i bólem, a także zająć się wieloma niezbędnymi formalnościami. Zalicza się do nich choćby organizacja ceremonii pogrzebowej. Podobnie jak w przypadku innych wydarzeń również podczas pogrzebów obowiązują pewne ogólne zasady postępowania i normy społeczne, których należy bezwzględnie przestrzegać.

Co wypada robić, a czego zdecydowanie powinno się unikać podczas ceremonii pogrzebowych? Jak należy się zachować? Jak wygląda etykieta pogrzebowa? O tym napiszemy w dzisiejszym tekście.

Przed ceremonią – jak się do niej przygotować?

Wiadomość o ceremonii pogrzebowej to jedna z mniej przyjemnych informacji, której nikt nie chce otrzymać, zwłaszcza gdy dotyczy członków rodziny lub przyjaciół. Najczęściej organizacją spotkania i ostatniego pożegnania zajmują się najbliżsi krewni. Choć wiele obowiązków spoczywa bezpośrednio na ich barkach, często mogą też liczyć na fachową pomoc ze strony wyspecjalizowanych jednostek, jak choćby zakład pogrzebowy: DomPogrzebowyLomianki.pl. To właśnie pracownicy takich firm zajmują się kontaktem z cmentarzem, urzędami, przygotowaniem zmarłego oraz organizacją samej ceremonii (świeckiej lub religijnej).

Gdy już otrzyma się informację o ustalonym terminie, należy się przygotować do ceremonii. Podstawowa zasada dotyczy odpowiedniego ubioru. Choć zwyczajowo kojarzy się z takimi okazjami czerń, można jednak wybrać zestawy przełamane bielą, np. (białą bluzką do czarnego garnituru lub spódnicy). Innym rozwiązaniem są odcienie szarości lub granatu. Przede wszystkim należy zadbać o to, by odzież była czysta, schludna i niezbyt krzykliwa. Niewskazane są wszelkie wyzywające kreacje, jak krótkie sukienki lub głębokie dekolty.

Jeśli chce się pożegnać zmarłego w specjalny sposób, można zamówić wiązankę lub bukiet kwiatów, ozdobiony spersonalizowaną szarfą. Tradycyjnie wykorzystuje się w takich kompozycjach trwałe rośliny, jak róże, goździki i chryzantemy, a ich wybór w dużej mierze zależy oczywiście od dostępności sezonowej. Mogą to też być ulubione kwiaty zmarłego Najczęściej wybiera się te odcieniach bieli, kremowe, fioletowe lub bladoróżowe, unikających bardzo krzykliwych barw, zbyt bogatych dodatków i ozdób.

Zachowanie podczas pogrzebu – podstawowe zasady

Podczas ceremonii pogrzebowej panuje nastrój ciszy i zadumy, którego nie powinno się mącić swoim niestosownym zachowaniem. Mogłoby to utrudnić żałobnikom ostatnie pożegnanie z bliską osobą. Należy zatem przybyć na wskazane miejsce o czasie oraz zachowywać się cicho i spokojnie podczas całego pogrzebu (w tym przejścia z miejsca pożegnania na cmentarz). Warto zawczasu wyłączyć telefon komórkowy, a także unikać głośnych rozmów, żucia gumy, niepotrzebnego spacerowania w sali pożegnań lub w kaplicy.

Pamiętajmy, że jest to ostatni moment na godne pożegnanie zmarłego, dlatego należy unikać nadmiernej ekspresyjności i niepotrzebnych zachowań.

Czy i jak należy składać kondolencje?

Dość trudnym momentem dla wielu osób jest chwila składania kondolencji. Niekiedy zdarza się, że wiele rodzin w ogóle rezygnuje z tego zwyczaju.

Jeśli jednak po zakończeniu ceremonii pogrzebowej są składane kondolencje dla najbliższych zmarłego, powinno się przekazać swoje wsparcie i ciepłe słowo, najlepiej unikając zbyt rozbudowanych przemów, które mogłyby wprowadzić w zakłopotanie rodzinę. Dobrym pomysłem są krótkie wyrazy współczucia i uścisk dłoni lub przytulenie osób, z którymi łączą nas bliższe relacje.

Etykieta w czasie pogrzebu – podsumowanie

Choć przebieg ceremonii pogrzebowej może przybierać mocno zróżnicowane formy, to jednak zawsze jest to podniosła chwila zadumy oraz szansa na ostatnie pożegnanie z bliską osobą. Należy zatem zadbać o to, by swoim zachowaniem dopasować się do sytuacji, by godnie odprowadzić zmarłego na miejsce ostatniego spoczynku.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *