Finanse

Faktoring jawny i cichy – który wariant finansowania faktur wybrać?


Faktoring stanowi coraz chętniej wybieraną przez przedsiębiorców formę finansowania bieżącej działalności. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że w ofertach firm faktoringowych znaleźć dziś można wiele różnych odmian usługi. Najbardziej popularny jest oczywiście faktoring jawny, jednak sięgnąć można również po tzw. faktoring cichy. Czym różnią się od siebie te usługi? W jakich sytuacjach warto skorzystać z faktoringu cichego?

Na czym polega faktoring?

Faktoring nie jest nową usługą. Przedsiębiorcy korzystają z niej od lat. W przeszłości finansowanie faktur oferowały przede wszystkim banki, a z usługi korzystały głównie duże podmioty. Z biegiem lat na rynku pojawiły się podmioty wyspecjalizowane w finansowaniu faktur, które doprowadziły do istotnego wzrostu popularności faktoringu i jednocześnie dużego wzrostu elastyczności takiej formy finansowania. 

Na czym polega faktoring? Jest to prosta usługa finansowa, która pozwala przedsiębiorcy zamienić wystawione kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności na gotówkę. W praktyce działa to tak, że firma faktoringowa odkupuje od przedsiębiorcy taką fakturę, a ten pozyskuje w ten sposób środki, które może następnie przeznaczyć na dowolny cel – spłatę własnych zobowiązań czy inwestycje.

Faktoring jawny i cichy – który wariant wybrać?

Decydując się na skorzystanie z faktoringu, należy co do zasady dokonać wyboru pomiędzy dwoma wariantami usługi – cichym i jawnym. Najpopularniejszy i jednocześnie najtańszy wariant to faktoring jawny. W jego przypadku kontrahent jest informowany o fakcie sprzedaży faktury firmie faktoringowej i konieczności rozliczenia się z nią bezpośrednio. Po sprzedaży faktury faktor kontaktuje się z kontrahentem i przekazuje mu numer rachunku, na jaki powinien przelać należność z faktury w terminie ustalonym z przedsiębiorcą.

Faktoring cichy działa dokładnie w taki sam sposób, jednak w jego przypadku nie informuje się kontrahenta o tym, że wystawiona mu faktura została sprzedana. Rozlicza się on z przedsiębiorcą na ustalonych pierwotnie zasadach, a przedsiębiorca zobowiązany jest do tego, by zaraz po otrzymaniu kwoty należności od kontrahenta przekazać ją na rachunek firmy faktoringowej.

Nie da się ukryć, że faktoring jawny to skuteczny sposób na dyscyplinowanie klientów – to firma faktoringowa monitoruje spływ należności i motywuje kontrahenta do terminowej spłaty. Faktoring cichy sprawdza się natomiast w przypadku, gdy przedsiębiorca obawia się, że korzystanie z faktoringu mogłoby nadszarpnąć dobre relacje z kontrahentem, na przykład zasugerować mu, że firma ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej i nie jest już wiarygodnym partnerem w interesach.

Dlaczego warto korzystać z finansowania faktur?

Finansowanie faktur to szansa na szybkie uzyskanie środków na niezbędne inwestycje czy sfinansowanie własnych zobowiązań. Skuteczne wsparcie w walce o utrzymanie płynności finansowej to niewątpliwie największa zaleta faktoringu. Wspomnieć warto również, że korzystanie z usługi nie wpływa na zdolność kredytową, nie wymaga ustanowienia zabezpieczenia na majątku firmy ani przechodzenia przez długotrwałą procedurę wnioskowania. Faktoring niesie ponadto korzyści podatkowe – można wrzucić go w koszty działalności.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
40 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *