Finanse

Inflacja nie oszczędza nikogo. Gdzie szukać oszczędności w domowym budżecie?


Szalejąca inflacja nie napawa optymizmem, ponieważ jej skutki znajdują coraz większe odzwierciedlenie w portfelach Polaków. Rosnące ceny przekładają się często na konieczność poczynienia oszczędności w domowym budżecie. Sprawdź, gdzie ich szukać – szczególnie, jeśli spłacasz kilka zobowiązań kredytowych.

Mianem inflacji określa się spadek wartości nabywczej pieniądza. Przekłada się to m.in. na rosnące ceny – nie tylko żywności, ale również innych dóbr. To z kolei zwiększa ryzyko pogłębienia problemów finansowych, a co za tym idzie – mogą pojawić się trudności w regulowaniu zobowiązań kredytowych.

Jak poczynić oszczędności w domowych finansach?

Postępująca inflacja zmusza do poszukiwania oszczędności – po to, aby uchronić domowy budżet i uniknąć pogorszenia sytuacji materialnej. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Ograniczenie zbędnych wydatków

Warto dokładnie przeanalizować swój miesiąc finansowy, co pozwoli stworzyć listę zbędnych wydatków. Nie chodzi jednak o to, aby rezygnować całkowicie z przyjemności. Redukcja kosztów nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może nasilić – w perspektywie długofalowej – wzrost cen.

Przeanalizuj więc to, na co idą Twoje pieniądze. Wykreśl z listy to, co faktycznie jest zbędne. To, co uważasz za istotne, ale nie są to wydatki pierwszej potrzeby, możesz jedynie ograniczyć.

Zamień wiele zobowiązań na jedno

Spłacasz kilka zobowiązań jednocześnie, ale wysokość raty – z powodu rosnących stóp procentowych – zaczyna Cię przytłaczać? Dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny. Jest to forma finansowania, której istotą jest spłata wszystkich nieprzeterminowanych zobowiązań poprzez zaciągnięcie jednego większego kredytu. Niższe oprocentowanie oraz wydłużony okres spłaty przekładają się na niższą miesięczną ratę.

W ramach konsolidacji możesz pożyczyć nawet 200 000 zł, jednak wiele zależy od indywidualnej oferty banku oraz Twojej zdolności kredytowej. Ponadto istnieje opcja dobrania dodatkowej gotówki z możliwością przeznaczenia jej na dowolny cel.

Pamiętaj! Kredyt konsolidacyjny nie jest remedium na kłopoty finansowe. Przyznawany jest wyłącznie tym osobom, które wykazują odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz terminowo spłacają zobowiązania. Jeżeli któreś ze zobowiązań jest „przeterminowane”, wówczas będziesz mieć mniejsze szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Na zakupach porównuj ceny

Czy wiesz, że różnice w cenach tych samych produktów mogą wynosić nawet 50%? Jeżeli więc zależy Ci na oszczędnościach, warto porównywać koszty. Dotyczy to przede wszystkim zakupów planowanych i na większe kwoty – wtedy warto się do tego dobrze przygotować.

Nie kupuj więcej niż potrzebujesz

Jesteś podatny na okazje cenowe, dlatego ze sklepu wychodzisz z nadmiarem produktów? Działając w ten sposób, możesz wydać znacznie więcej. Jeśli chcesz wzmocnić domowy budżet, przygotuj listę zakupów.

Inflacja rośnie i będzie rosnąć – takie są prognozy ekspertów. Warto więc już teraz przygotować się na dalsze jej skutki, gromadząc oszczędności i odciążając swój budżet. Jednym z najlepszych sposobów jest uregulowanie kredytowych zobowiązań, w czym pomoże kredyt konsolidacyjny.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
48 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *