Różne

Grafika komputerowa – czy każdy może nauczyć się podstaw?


tablet graficzny, laptop, grafik

Postęp technologiczny sprawił, że każdy z nas ma większe możliwości tworzenia grafik komputerowych niż dawniej. Oznacza to, że dzięki intuicyjnym darmowym lub bardzo tanim programom możemy samodzielnie tworzyć proste grafiki, nawet jeśli nie mamy talentu plastycznego i wiedzy z innych dziedzin. Oczywiście nawet w przypadku najprostszych grafik potrzebna jest pewna wiedza, bez której nasze kompozycje nie będą udane. Dowiedz się, o czym należy pamiętać, tworząc podstawowe grafiki i dlaczego warto nauczyć się podstaw grafiki komputerowej.

Zastosowanie grafiki komputerowej w codziennym życiu

Coraz więcej informacji, które do nas dociera, przekazywane są nam w postaci obrazu – filmu, zdjęć, infografik czy memów. Graficzne przedstawienie danego zagadnienia przyciąga uwagę, zachęca do zapoznania się z materiałem, pomaga utrzymać koncentrację odbiorcy i na dłużej zapada w pamięć. Dlatego warto poznać podstawy grafiki komputerowej, którą możemy wykorzystać między innymi:

  • podczas prowadzenia prywatnego bloga czy profilu w social media
  • do tworzenia interesujących ogłoszeń
  • do tworzenia przyciągających uwagę dokumentów aplikacyjnych – CV i innych
  • do tworzenia prezentacji w ramach obowiązków zawodowych
  • do tworzenia raportów w ramach obowiązków zawodowych
  • do prowadzenia profilu firmy w mediach społecznościowych
  • do tworzenia reklam w mediach społecznościowych
  • do samodzielnego tworzenia zaproszeń – np. zaproszeń na ślub

Jednym słowem podstawowe umiejętności z zakresu grafiki komputerowej przydają się w codziennym życiu prywatnym i zawodowym. Nie każdy z nas jest w stanie wykonać profesjonalną prezentację, za pomocą której przekona przedstawicieli międzynarodowej firmy, by ta została najważniejszym kontrahentem, ale większość z nas może wykonać prezentację, dzięki której przekona przełożonego o wprowadzeniu zmian do organizacji firmy. Są także rodzaje projektów graficznych, które wymagają od nas talentu (np. ilustracje) czy specjalistycznej wiedzy (np. identyfikacja wizualna firmy). W tym przypadku korzystajmy z pomocy doświadczonych grafików komputerowych, a my zajmijmy się łatwiejszymi projektami.

Podstawy grafiki komputerowej – o czym trzeba pamiętać podczas projektowania grafik?

Naukę podstaw grafiki komputerowej warto rozpocząć od obserwacji. Jak wyglądają reklamy w social mediach naszej konkurencji, czy nam się podobają i dlaczego? Analizując poszczególne grafiki, infografiki, prezentacje, szukajmy ich mocnych i słabych stron, nawet jeśli nie będziemy umieli ich zdefiniować.

Do podstawowych zasad tworzenia estetycznej grafiki zaliczamy spójność kolorystyczną i typograficzną. Projekty powinny być utrzymane w podobnej lub tej samej kolorystyce, w przypadku grafik biznesowych powinny nawiązywać do identyfikacji wizualnej marki.

Zanim nasze grafiki umieścimy w sieci, warto ćwiczyć różne rozwiązania. Poprośmy o ocenę bliskich – być może podpowiedzą, która grafika podoba im się najbardziej. Przede wszystkim jednak uczmy się od najlepszych i obserwujmy grafiki, które powstają dla największych marek. Ćwiczmy, testujmy różne programy i szukajmy wyzwań, a podstawy grafiki komputerowej opanujemy do perfekcji.

Artykuł powstał przy współpracy z agencją Re-prezentacja.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *