Biznes

Ile kosztuje faktoring dla firm?


Szukasz dodatkowego źródła finansowania, które byłoby maksymalnie korzystne dla budżetu Twojej firmy? Sprawdź, ile kosztuje faktoring i jakie elementy wpływają na ostateczną cenę usługi. Poznaj dane szacunkowe, ale pamiętaj, że każda firma faktoringowa ma swój cennik.

Cena faktoringu dla firm

Na ostateczny koszt faktoringu składają się elementy podstawowe i dodatkowe, przy czym mogą być inne w zależności od firmy faktoringowej, a także opiewają na różne kwoty. Podstawowa cena faktoringu wyliczana jest w oparciu o:

  • prowizję przygotowawczą – jeżeli występuje, wiąże się z koniecznością przygotowania przez faktora umowy, sprawdzenia wiarygodności przedsiębiorcy i jego klientów, zadbania o formalności,
  • prowizję właściwą – jest to kwota, którą faktor zarabia na czysto. Wylicza się ją procentowo na podstawie kwoty brutto widniejącej na fakturze bądź wypłaconej zaliczki,
  • odsetki – ponownie naliczane albo od wartości pieniężnej brutto ukazanej na fakturze, albo od kwoty wypłaconej faktorantowi. Faktor pobiera je z tytułu korzyści, jakie przedsiębiorca otrzymuje dzięki możliwości używania pieniędzy od razu, bez oczekiwania na zapłatę przez klientów. Drugi rodzaj odsetek stanowią odsetki za opóźnienie w płatności.

Dodatkowe koszty mogą wiązać się np. z obsługą prawną, ubezpieczeniem, windykacją w przypadku nieopłacenia faktur w terminie, dostępem do serwisu faktoringowego.

Jak obniżyć koszt faktoringu?

Istnieją sposoby na to, by płacić za usługi faktoringowe mniej względem wstępnie wyliczonej ceny. Warto na przykład sprzedawać wiele faktur, ponieważ w takiej sytuacji ryzyko dla faktora jest mniejsze. Uwaga jednak, powinny to być faktury o wysokiej wartości, opłacalne dla faktora. Warto też przekazać wielu klientów, których przyszłościowe faktury zostaną domyślnie objęte faktoringiem. Ostatni element to wiarygodność klientów. Jeśli masz pewność, że klienci wypełnią zobowiązania finansowe w terminie, za faktoring zapłacisz mniej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon1 komentarz
1 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *