Finanse

Ile kosztuje restrukturyzacja firmy?


Od pewnego czasu kondycja finansowa Twojej firmy stale się pogarsza i zastanawiasz się na rozpoczęciem postępowania restrukturyzacyjnego? Sprawdź, na czym dokładnie polega i ile kosztuje restrukturyzacja firmy.

Na czym polega restrukturyzacja firmy?

Restrukturyzacja firmy to rodzaj postępowania sądowego, które ma na celu poprawienie sytuacji finansowej firm zmagających się z nadmiernym zadłużeniem. W trakcie postępowania restrukturyzacyjnego zostaje stworzony plan spłaty rat, który z jednej strony jest możliwy do spełnienia przez firmę mającą długi, a z drugiej – uwzględnia słuszne interesy wierzycieli. Obniżenie kwoty zobowiązań, niskie miesięczne raty czy ochrona majątku przed komornikiem to tylko niektóre z zalet restrukturyzacji, na które może liczyć przedsiębiorca.

Warto dodać, że restrukturyzacja firmy może być doskonałą alternatywą dla upadłości. Dlaczego? W sytuacji, gdy zadłużenie jest na tyle duże, że bankructwo wydaje się jedynym wyjściem, postępowanie restrukturyzacyjne może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dobrze dopracowany plan restrukturyzacji może pomóc w obniżeniu zadłużenia i stworzeniu dogodnego planu spłaty długów, dzięki któremu firma stanie na nogi w ciągu kilku miesięcy. Nie warto więc od razu decydować się na ogłoszenie upadłości – tym bardziej, że obecne przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonej procedury restrukturyzacyjnej.

Ile kosztuje restrukturyzacja firmy?

Wielu przedsiębiorców zmagających się zadłużeniem zadaje sobie pytanie, ile kosztuje restrukturyzacja firmy: https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-firmy/. W skład kosztów postępowania restrukturyzacyjnego wlicza się opłaty sądowe i koszty zastępstwa procesowego, wynagrodzenie nadzorcy bądź zarządcy, a także wszelkie wydatki sądowe, które mogą pojawić się w trakcie postępowania sądowego. Dodatkowo mogą pojawić się koszty związane ze wdrożeniem procedur restrukturyzacyjnych, na przykład koszty odprawy dla pracowników. Pamiętać należy również o kosztach obsługi prawnej, choć tu stawki ustalane są indywidualnie. Podobnie jak wynagrodzenie nadzorcy układu w uproszczonej wersji restrukturyzacji.

Jeśli chodzi o opłaty sądowe, złożenie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty w wysokości 1000 zł. W przypadku, gdy składany jest uproszczony wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, opłata ta wynosi 200 zł.

Kolejnym wydatkiem są koszty związane z wynagrodzeniem nadzorcy. Tutaj kwota różni się w zależności od liczby wierzycieli oraz sumy zobowiązań finansowych i stopnia skomplikowania sprawy. Terminy i kwoty płatności są zróżnicowane w zależności od rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego. Inaczej to będzie wyglądać w przypadku przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego i sanacyjnego. W tych postępowaniach kwoty płatności i terminy wskazane są w ustawie bądź wynikają z praktyki sądów. W przypadku zaś postępowania o zatwierdzenie układu (uproszczona restrukturyzacja) płatności ustalane są w umowie zawieranej przez dłużnika z doradcą restrukturyzacyjnym.

Podsumowanie

Jak widać, koszty postępowania restrukturyzacyjnego uzależnione są od wielu czynników, przede wszystkim od tego, ile jest wierzycieli i jaka jest suma zobowiązań danego przedsiębiorstwa. W każdym przypadku warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego w zakresie restrukturyzacji licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Więcej informacji na temat restrukturyzacji firmy znajdziesz na stronie https://lipinskikancelaria.pl/

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
48 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *