Przepisy dosyć szczegółowo regulują warunki pracy pracowników fizycznych, jednak niewiele mówią o pracownikach biurowych. Tymczasem wielu z nich nie pracuje w komfortowych warunkach, na co wpływ ma kilka czynników. Im lepsze warunki pracy, tym większa efektywność. Co można więc zrobić, aby o nie zadbać? W naszym artykule znajdziesz kilka kluczowych wskazówek.
Czystość na najwyższym poziomie
W biurach teoretycznie nie trzeba sprzątać tak często, jak na halach produkcyjnych czy w gabinetach lekarskich. Jednak niektórzy pracodawcy wręcz zaniedbują aspekt czystości, nie wiedząc, jak negatywnie oddziałuje to na pracowników. Codzienne odkurzanie i mycie podłóg to absolutna podstawa, natomiast raz na 2-3 dni należy wytrzeć kurz z biurek i półek. Warto stosować środki czystości o przyjemnym zapachu, a w przypadku silniejszych detergentów – pamiętać o przewietrzeniu pomieszczenia. Raz na 2 miesiąca dobrze też umyć okna.
Utrzymaniem czystości może zająć się zewnętrzna firma, z której artykułem blogowym zapoznasz się pod adresem: https://wikami.com.pl/sprzatanie-biur-cennik/. Pracodawcy powinni wprowadzić w biurze politykę clean desk, która mówi o tym, że na biurkach znajdują się jedynie rzeczy użytkowane w danym czasie. Nie zalegają na nich papiery, rzeczy osobiste czy produkty żywnościowe. Choć wydaje się to oczywiste, stan wielu biurek pozostawia sporo do życzenia. Z drugiej strony, pracodawca powinien zapewnić szafki i półki do przechowywania rzeczy biurowych, tak aby nie musiały one leżeć na biurku. Dzięki temu pracownikom sprzątającym będzie łatwiej usunąć kurz z powierzchni.
Ergonomiczne krzesła
Praca w pozycji siedzącej nie sprzyja zdrowiu kręgosłupa, zwłaszcza jeśli mówimy o osobach spędzających 8 godzin dziennie przy biurku. Rozwiązaniem są ergonomiczne krzesła, które powinny być dostosowane do konkretnych pracowników. Doborem mebli zajmują się specjaliści, w tym fizjoterapeuci, którzy oceniają również specjalne potrzeby zatrudnionych, wynikające z ogólnego stanu zdrowia. Zakup ergonomicznych krzeseł to spory wydatek, ale warto potraktować go w kategorii inwestycji. Pracownicy, których siedzisko jest niewygodne, często odrywają się od obowiązków, aby zmienić pozycję. W efekcie na pracy spędzają znacznie mniej czasu, niż dzieje się to w przypadku osób, mających do dyspozycji ergonomiczne krzesła.
Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach biurowych
Zgodnie z rekomendacjami specjalistów, temperatura w biurze nie powinna przekraczać 21 stopni. Przy niższych wartościach pracownikom może być zimno, natomiast przy wyższych stają się senni. Optymalna temperatura powinna być utrzymywana przez cały rok, a więc także latem, w okresie upałów. Wtedy też warto rozważyć montaż klimatyzacji, jednak musimy pamiętać o tym, aby regularnie ją czyścić. Utrzymanie odpowiedniej temperatury można też osiągnąć dzięki:
- roletom przepuszczającym niewielką ilość światła,
- montażowi termostatów,
- uszczelnianiu okien i drzwi,
- ocieplenie budynku.
Oczywiście, powyższe wytyczne trzeba dostosować do specyfiki pomieszczeń i samej nieruchomości, w jakiej się znajdują. Poza temperaturą warto też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, do czego może posłużyć m.in. nawilżacz.
Właściwy podział obowiązków
Pracownicy biurowi często przeciążani są nadmiarem obowiązków. Warto więc rozłożyć je w taki sposób, aby mogli spokojnie pracować w ciągu 8 godzin. Warto też pamiętać o przyporządkowaniu zadań zgodnie z kompetencjami pracownika. Tym, którzy dopiero rozpoczynają pracę w firmie, trzeba zapewnić odpowiednie przeszkolenie. Każda organizacja funkcjonuje nieco inaczej, dlatego nawet duże doświadczenie na podobnym stanowisku nie daje gwarancji sprawnego i bezproblemowego przejęcia obowiązków.
Zachowanie work-life balance wpływa na atmosferę pracy i komfort zatrudnionych, dlatego warto wprowadzić taką politykę w swojej firmie. Okazuje się, że dla pracowników jest to ważniejsze, niż różnego rodzaj benefity czy dodatki. Oczywiście, nad podziałem obowiązków musi panować osoba zorganizowana, która zna się nie tylko na specyfice pracy, ale również zarządzaniu.