Biznes

Jak przyspieszyć rozliczenie za pracę w Niemczech?


Jeśli byłeś legalnie zatrudniony w Niemczech, prawdopodobnie jesteś zobowiązany do rozliczenia podatku oraz masz możliwość odzyskania zwrotu za nadpłacone składki. Każdy, komu zależy na szybkim rozliczeniu, powinien zadbać o kilka kwestii, które przyspieszą procedurę i pozwolą odzyskać należne pieniądze.

Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec

Prosta zasada, która obowiązuje przy rozliczeniu podatkowym, mówi, że im szybciej złożymy deklarację podatkową, tym szybciej dostaniemy zwrot. Nie zawsze wygląda to jednak w ten sposób, ponieważ istnieją odstępstwa od tej reguły. Może się zdarzyć, że podatnik popełni błędy w deklaracji i będzie musiał dokonać korekty w zeznaniu podatkowym, co przedłuży proces odzyskiwania zwrotu. W przeciwieństwie do polskiego fiskusa niemiecki urząd nie ma z góry wyznaczonego terminu, w którym zobligowany jest do przesłania podatnikowi pieniędzy. Oznacza to, że czas oczekiwania może się znacząco różnić w konkretnych przypadkach. Wnioski są zwykle rozpatrywane w terminie od 3 do 6 miesięcy. Dużą rolę odgrywa konkretne miejsce, w którym dokonujemy rozliczenia – urzędy w dużych miastach mogą być bardziej oblegane, co poskutkuje dłuższym okresem rozpatrzenia wniosku.

Rozliczenie podatku z Niemiec – jak szybko odzyskać zwrot?

Jako podatnicy mamy dość duży wpływ na to, jak szybko otrzymamy zwrot podatku. Termin zwrotu zależy przede wszystkim od tego, w jakim terminie złożymy w urzędzie roczną deklarację podatkową, która rozpoczyna procedurę zwrotu. Możemy to zrobić zaraz po otrzymaniu karty podatkowej, którą obowiązkowo musi przekazać nam pracodawca. Jest on zobligowany, aby zrobić to do końca lutego każdego roku, następującego po roku podatkowym, który rozliczamy. Mimo że Finanzamt rozpoczyna weryfikację wniosków dopiero od początku marca, z powodzeniem możemy złożyć deklarację dużo wcześniej. Warto zatem zająć się gromadzeniem wszelkich dokumentów i załączników przed tym terminem.

Dokumenty niezbędne do rozliczenia podatku

Skompletowanie dokumentów, które pozwoli uzyskać zwrot podatku z Niemiec, jest kluczowe dla szybkiej finalizacji sprawy rozliczenia. W tym celu należy przygotować:

  • dowód tożsamości,
  • karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung),
  • uzupełniona ankieta osobowa,
  • zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce (druk EU-EWR),
  • umowa najmu mieszkania w Niemczech,
  • rachunki potwierdzające ponoszone koszty na dojazdey do pracy,
  • akt małżeństwa i dokument tożsamości partnera (dotyczy wspólnego rozliczenia).

Kiedy złożymy deklarację, po trzech miesiącach od tego terminu mamy prawo do zgłoszenia się do urzędu skarbowego z pytaniem o status naszego wniosku. Jeśli natomiast po 6 miesiącach od złożenia deklaracji podatnik wciąż czeka na zwrot, przysługuje mu prawo do wysłania ponaglenia.

Aby przeprowadzić całą procedurę zwrotu podatku jak najszybciej, podatnicy mogą skorzystać z pomocy biur podatkowych i rachunkowych, które pomagają w gromadzeniu potrzebnych dokumentów. Skorzystanie z takiej usługi zapewnia profesjonalną asystę specjalistów, którzy znają przepisy niemieckiego prawa oraz regulacje Unii Europejskiej.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
57 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *