Finanse

Jak rozwinąć firmę? Czy faktoring to dobry pomysł?


Własny biznes to wspaniałe doświadczenie i nieograniczone możliwości zarobkowania. To również ogromne wyzwanie w dość trudnym świecie, w którym w ostatnim czasie szaleje pandemia koronawirusa i inflacja. Nie da się ukryć, że każde przedsiębiorstwo potrzebuje „na już” pieniędzy. Dlatego tak ważny w biznesie jest faktoring, który umożliwia firmom natychmiastową zapłatę za fakturę z odroczonym terminem płatności. Sprawdź, kto może korzystać z faktoringu i jakie są rodzaje faktoringu!

Dla kogo przeznaczony jest faktoring?

Ogólnie rzecz biorąc, współcześnie z faktoringu może skorzystać każda firma. Nie ma znaczenia, jaka jest skala jej działalności, branża i ile osób zatrudnia. Chociaż przedsiębiorstwo chcące nawiązać współpracę z firmą faktoringową musi udostępnić swoje dokumenty finansowe, to najbardziej liczy się wypłacalność odbiorcy faktur. Kiedyś z takiej usługi mogły korzystać tylko duże firmy. Na szczęście obecnie dostrzega się rolę małych przedsiębiorstw w gospodarce, dzięki czemu nawet startupy mogą sięgnąć po faktoring.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Jeśli chodzi o rodzaje faktoringu, to najczęściej spotykany jest faktoring z regresem. Firma faktoringowa nie przyjmuje na siebie odpowiedzialności za niezapłaconą fakturę (może domagać się zwrotu zaliczek). W przypadku, gdy faktura nie będzie opłacona w terminie umowa może być przekształcona w procedurę windykacyjną. Bardzo potrzebną, aczkolwiek niezwykle rzadko spotykaną odmianą faktoringu jest faktoring odwrócony, który polega na tym, że finansowane są zobowiązania danego przedsiębiorstwa. Niestety, ta opcja jest na razie zarezerwowana wyłącznie dla renomowanych przedsiębiorstw.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
35 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *