Budownictwo

Jak urządzić sypialnię, a czego unikać przy jej aranżacji?


Wiele osób, które przystępuje do remontu całego mieszkania, jest przekonana, że aranżacja sypialni będzie najmniej kłopotliwa. Jednak dość często okazuje się, że najprostsze wybory są źródłem największych dylematów. Dowiedz się, jak urządzić sypialnię, a jakich błędów uniknąć.

Aranżacja sypialni – im większe łóżko, tym lepiej?

Myśląc o wymarzonej sypialni, często wyobrażamy sobie duże łóżko, na którym z powodzeniem wyśpimy się nawet leżąc w poprzek. Faktycznie dla osób, które w nocy dużo i często się wiercą, duże łóżko może okazać się zbawienne, jednak dla wielu z nas spanie na zbyt dużym łóżku wcale nie musi być spełnieniem marzeń. Przede wszystkim jednak za duże łóżko w małej sypialnie może okazać się rozwiązaniem, które utrudni nam codzienne funkcjonowanie.

Łóżko o rozmiarach 160×200 jest wystarczająco duże, by para mogła się na nim wyspać, o ile zadbamy o wygodny, dopasowany do naszych oczekiwań, materac. Łóżko warto ustawić tak, by mieć swobodny dostęp do okna, dzięki czemu będziemy mogli w dowolnej chwili przewietrzyć sypialnię, bez konieczności przechodzenia przez łóżko.

Jeśli zastanawiamy się między łóżkiem drewnianym a tapicerowanym, weźmy pod uwagę styl, w jakim urządzamy sypialnię i całe mieszkanie. Łóżko drewniane doskonale wkomponuje się w stylistykę skandynawską, klasyczną czy vintage, z kolei łóżko tapicerowane podkreśli nowoczesny charakter wnętrza. Pamiętać jednak należy, że drewniane łóżka są znacznie trwalsze, dlatego jeśli zależy nam, by mebel posłużył nam jak najdłużej, tapicerowane łóżko może okazać się nienajlepszym wyborem.

Jak urządzić sypialnię w bloku? Czy małą sypialnię trzeba malować na biało?

Moda na jasne wnętrza przyszła do nas wraz z popularnym stylem skandynawskim. Dodatkowo białe i pastelowe kolory działają na korzyść małych pomieszczeń. Jeśli więc lubimy spać w jasnej sypialni, śmiało możemy z tą myślą zaaranżować niewielki pokój. Nie musimy jednak malować ścian na biało – wystarczy, że większe powierzchniowo ściany pomalujemy na kolor pastelowy, a mniejsze na jego wyrazisty kolor, który ożywi wnętrze. Taki trick co prawda nie powiększy optycznie pomieszczenia, pozwoli jednak zredukować dysproporcję między długimi i krótkimi ścianami. Jeśli jednak zdecydujemy się na jasne barwy, postawmy na kolorowe dodatki do sypialni – narzutę, ramki ze zdjęciami czy ciekawą lampę stojącą.

Oświetlenie w sypialni – jak urządzić sypialnię, by była funkcjonalna?

Niezwykle ważnym elementem aranżacji sypialni jest oświetlenie. Wbrew przekonaniu wielu osób, w sypialni nie wystarczą lampki nocne czy dodatkowa lampa stojąca. Należy jednak pamiętać, że w łóżku niektórzy z nas chętnie czytają książki czy prasę. Ponadto w trakcie choroby zdarza nam się spędzać w łóżku kilka dni. Dlatego zawsze warto zainstalować główne, górne oświetlenie w sypialni, choćbyśmy mieli z niego korzystać sporadycznie.

Warto także w sypialni znaleźć miejsce na małe meble, takie jak szafki nocne czy komoda, w których będziemy mogli trzymać podręczne drobiazgi czy bieliznę. Urządzając sypialnię starajmy się równoważyć design z funkcjonalnością, a aranżacja okaże się zadaniem łatwiejszym niż mogliśmy przypuszczać na początku remontu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Meble Krysiak.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
97 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Jak urządzić sypialnię, a czego unikać przy jej aranżacji?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *