Jak wybrać odpowiednie panele fotowoltaiczne dla Twojego domu lub firmy? Poradnik dla początkujących
Rozważasz zakup instalacji fotowoltaicznej, jednak nie wiesz, jakie panele sprawdzą się najlepiej w Twoim wypadku? W artykule omawiamy najważniejsze czynniki, na jakie musisz zwrócić uwagę, dokonując tego zakupu. Zapoznaj się z nimi!
Moc paneli fotowoltaicznych
Niezależnie od tego, czy interesuje Cię fotowoltaika dla firm, czy dla gospodarstw domowych, najważniejszym parametrem, na jaki musisz zwrócić uwagę – jest moc. Aby móc wybrać odpowiednie panele, musisz znać zapotrzebowanie energetyczne swojego gospodarstwa. W tym celu możesz skorzystać z dotychczasowych rachunków oraz z kalkulatorów dostępnych w internecie.
System fotowoltaiczny o mocy 1 kWp wyprodukuje około 1000 kWh energii. Tyle wynosi średnie roczne zużycie prądu przez jedną osobę. Jest to jednak uśredniona wartość i może się różnić w zależności od prowadzonego trybu życia. Jeśli potrzebujesz wsparcia w określeniu odpowiedniej mocy paneli, skorzystaj z usług https://www.esoleo.pl/.
Rodzaj ogniw fotowoltaicznych
Obecnie panele fotowoltaiczne dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:
- ogniwa monokrystaliczne – to najdroższe ogniwa, jednak charakteryzują się najwyższą wydajnością (17-23%), posiadają charakterystyczną, ciemnogranatową barwę, a do ich produkcji wykorzystuje się pojedynczy krzem,
- ogniwa polikrystaliczne – są produkowane z niejednolitych kryształów krzemu polikrystalicznego, a ich wydajność wynosi około 16%, są nieco jaśniejsze niż ogniwa monokrystaliczne,
- ogniwa cienkowarstwowe – w tym wypadku wydajność jest najniższa i wynosi 10-15%, są to najtańsze ogniwa, jednak odznaczają się bardzo dobrą odpornością na wysokie temperatury.
Najczęściej wybór pada na ogniwa monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Dobrze sprawdzają się w różnych warunkach, są wysoce wydajne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu mogą służyć przez długie lata.
Gwarancja na panele
Gwarancja na panele stanowi dla Ciebie zabezpieczenie. Obejmuje m.in. błędy i wady produkcyjne. Producenci udzielają gwarancji wynoszącej średnio od 10 do 25 lat. Najczęściej w przypadku renomowanych firm, działających na rynku od lat – gwarancja jest dłuższa.
Pamiętaj, że instalator także udziela gwarancji na montaż paneli i obejmuje ona wszelkie problemy wynikające z nieprawidłowej instalacji paneli fotowoltaicznych. W tym wypadku gwarancja jest znacznie krótsza i wynosi około 5 lat.
Producent
Nie powinieneś przechodzić obojętnie obok producenta paneli fotowoltaicznych. Renomowane firmy oferują sprawdzone rozwiązania, przez co są pewniejszym i bezpieczniejszym wyborem. Wśród najlepszych producentów paneli fotowoltaicznych wymienia się m.in. następujące marki:
- Risen,
- Trina,
- Jinko,
- Longi,
- Canadian Solar,
- JA Solar,
- Astronergy,
- Fist Solar.
Przy wyborze producenta zwróć uwagę na:
- certyfikaty,
- opinie dotychczasowych klientów,
- doświadczenie,
- jakość wykonania produktów,
- testy, jakim zostały poddane panele.
Pamiętaj, że w doborze odpowiedniego producenta paneli może Ci pomóc profesjonalna firma fotowoltaiczna. Większość instalatorów dysponuje sprawdzonymi komponentami od konkretnych firm, które zostały przetestowane w różnych warunkach.
Żywotność paneli
Żywotność jest kolejnym istotnym czynnikiem w kwestii wyboru paneli fotowoltaicznych. Określa czas, przez który panele powinny działać bez zarzutu. Po jego upływie ich wydajność może spaść o około 80%, jednak nie jest to żadna reguła.
W przypadku większości paneli żywotność ta wynosi od 20 do 30 lat. Wpływa na nią wiele czynników, w tym przede wszystkim rodzaj zastosowanych ogniw. Warto jednak pamiętać, że wiele w tej kwestii zależy także od warunków pogodowych, w jakich będą użytkowane panele. Największe zagrożenie stanowi dla nich m.in. gradobicie, zalegający lód czy bardzo mocne promieniowanie UV.
Na żywotność paneli wpływa także ich eksploatacja. Należy pamiętać o regularnych przeglądach oraz czyszczeniu paneli. Zalegający brud może znacznie obniżać efektywność, a w dłuższej perspektywie również żywotność.