Rodzina i dziecko

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?


dzieci, przytulanie

Podczas gdy aż 98% dzieci ma zdrowe stopy, zaledwie 40% osób dorosłych może pochwalić się brakiem wad i chorób tej części ciała. Za taki stan rzeczy odpowiedzialnych jest kilka czynników, a do jednych z najważniejszych zaliczamy źle dopasowane buty dla dzieci. Im mniejsza pociecha, tym większą uwagę powinniśmy poświęcać na wybór odpowiedniego buta dla dziecka, ucząc je, na co w przyszłości powinno zwracać uwagę. Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać pierwsze buty dla dziecka i jakich błędów należy unikać?

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Stopy i całe nogi u dziecka rozwijają się jeszcze wtedy, gdy maluch jedynie leży i macha nóżkami. Kolejne etapy rozwoju – raczkowanie, stawanie i chodzenie – sprawiają, że mięśnie, ścięgna i więzadła są coraz bardziej obciążone, ale jednocześnie coraz lepiej rozwinięte. W tym czasie rozwijają się również łuki stopy. To bardzo ważny moment dla kształtowania się postawy, a w szczególni stóp. Niestety źle dobrane buty bardzo szybko przyczyniają się do powstawania wad i chorób stóp, dlatego tak ważne jest, by dziecko chodziło w dobrze dopasowanych i najlepszej jakości butach. Jednak póki dziecko maszeruje samodzielnie jedynie po domu, załóżmy mu skarpetki z antypoślizgowymi aplikacjami. Pierwsze buty dla dziecka musimy kupić wtedy, gdy planujemy pierwsze spacery z dzieckiem poza mieszkaniem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwsze buty dla dziecka?

Zacznijmy od poszukiwań odpowiedniego modelu. Dziecięce buciki, te pierwsze, jak i kolejne pary, powinny:

  • mieć elastyczną podeszwę, aby stopa dziecka mogła swobodnie pracować
  • mieć elastyczną, miękką cholewkę, która nie krępuje ruchów stopy
  • być lekkie
  • mieć antypoślizgowe zabezpieczenia na podeszwach

Buty powinniśmy kupować popołudniu, gdy stopa dziecka jest już lekko zmęczona, przez co minimalnie zwiększa się jej rozmiar. Dziecięce buty nie mogą być ani zbyt małe, a rozmiar butów po ich zakupie należy dokładnie sprawdzać nie rzadziej niż co 3 miesiące. Dziecko rzadko wysyła sygnały, że buciki są za małe – częściej po prostu podkula palce, co negatywnie wpływa na rozwój stopy. Rozmiar butów to nie tylko długość wkładki, ale również szerokość i wysokość cholewki.

O ile inne ubranka możemy śmiało odkupić od innych mam, o tyle buty dla dziecka zawsze powinny być nowe. Nie należy również stosować wkładek ortopedycznych bez konsultacji z lekarzem. Unikajmy również butów wkładanych, bez żadnych dodatkowych zapięć. Póki nasz maluszek nie umie wiązać sznurowadeł, wybierajmy buty zapinane na rzepy lub buty, w których zastosowano inne rozwiązania, pozwalające regulować ich szerokość. Dzięki temu buty będą się idealnie trzymać stóp, a nasza pociecha będzie mogła beztrosko bawić na placu zabaw. Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z butami dla dzieci ABCKIDS.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
88 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *