Biznes

Jak wziąć kredyt gotówkowy? O czym trzeba wiedzieć, podpisując umowę na kredyt?


Większość z nas przynajmniej raz w życiu stanęło przed koniecznością wzięcia kredytu. Kredyt gotówkowy przeznaczyć możemy na dowolny cel, jest jednak najdroższym rodzajem kredytu, dlatego tym bardziej warto dobrze przygotować się przed podpisaniem umowy kredytowej. Jak wziąć kredyt gotówkowy i nie narazić budżetu domowego na zbyt duże wydatki?

Jak przygotować się wzięcia kredytu?

Przede wszystkim decyzja o kredycie powinna być przemyślana. Czy naprawdę potrzebujemy brać kredyt? Jaka dokładnie suma jest nam potrzebna? I jakiej wysokości miesięczna rata kredytu nie będzie dla nas zbyt wysoka? Jeśli zamierzamy wziąć kolejny kredyt, najkorzystniejszy będzie dla nas kredyt konsolidacyjny – przeniesienie wszystkich kredytów do jednego banku jest szansą na zmniejszenie wysokości rat, a także ułatwieniem comiesięcznych płatności. Biorąc pożyczkę lub kredyt konsolidacyjny mamy też najczęściej możliwość dobrania dodatkowej kwoty.

Jak porównać koszty kredytu? Jak wziąć kredyt gotówkowy na korzystnych warunkach?

Przed podpisaniem umowy kredytowej, warto sprawdzić warunki poszczególnych banków i instytucji finansowych. Na stronach internetowych banków znajdują się kalkulatory, które pozwolą oszacować wysokość rat przy zobowiązaniu we wskazanym przedziale czasowym. Warto sprawdzić różne opcje – w zależności od umowy może okazać się, że szybsze spłacenie kredytu jest bardziej opłacalne. Dobrze jest porównać obecne warunki w kilku bankach, sprawdzając nie tylko RRSO, czyli całkowity koszt kredytu, ale także wysokość odsetek i prowizji. W przypadku kredytu bez prowizji i możliwości jego wcześniej spłaty, możemy znacząco zmniejszyć koszty kredytu. Przy częściowej lub całkowitej wcześniejszej spłacie ponownie przeliczane są odsetki, które zmniejszają się wraz ze spłatą części kapitału.

Czym jest zdolność kredytowa? Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Gdy już udamy się do banku i omówimy szczegóły umowy kredytowej, pracownik wyśle zapytanie do BIK-u, celem sprawdzenia informacji o zaciągniętych wcześniej pożyczkach i kredytach. A podstawie tych informacji zostanie wystawiona opinia o zdolności kredytowej. W każdym banku zdolność kredytowa może się różnić. Może się bowiem okazać, że w jednym banku nie respektują innych umów niż umowa o pracę, a w innym wystarczy zaświadczenie o przychodach z ostatnich 12 miesięcy i umowa o dzieło podpisana 3 miesiące do przodu. Należy jednak pamiętać, że sprawdzanie w krótkim odstępie czasu zdolności kredytowej w wielu bankach może sprawić, że tymczasowo zdolność kredytową utracimy.Umowę na kredyt dokładnie przeczytajmy, a w razie wątpliwości poprośmy o ich wyjaśnienie. Warto również rozważyć ubezpieczenie kredytu na wypadek utraty pracy. Jeśli zależy nam na profesjonalnym wsparciu przy podpisywaniu umowy, o pomoc w znalezieniu najkorzystniejszego kredytu poprośmy doradcę finansowego z firmy Czas Na Kredyt.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
57 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *