Budownictwo

Jak zabezpieczyć dom przed zimą, by uniknąć awarii?


Zimy, zarówno te surowe, jak i bardziej kapryśne, wymuszają na właścicielach i administratorach posesji podejmowanie różnych działań, które pozwalają uchronić się przed awariami lub groźnymi wypadkami. Dowiedz się, jak zabezpieczyć dom przed zimą. O czym powinien pamiętać każdy mieszkaniec domu jednorodzinnego?

Jak zabezpieczyć rury na zimę?

Jeśli całą zimę spędzasz w domu, problemy z zamarzaniem wody czy pękaniem rur raczej Cię nie dotyczą. Właściciele domków letniskowych na koniec sezonu muszą pamiętać o spuszczeniu wody, by ta nie zamarzła i nie rozsadziła kanalizacji. W przypadku dłuższych wyjazdów zimą, w domu powinniśmy zrobi to samo. Jednak lepszym rozwiązaniem będzie zostawienie włączonego ogrzewania, ustawioną choćby na najmniejszą możliwą temperaturę. Dzięki temu nie tylko nie zamarznie woda w rurach, ale także powrót do domu będzie przyjemniejszy, a nagrzanie wnętrza zajmie mniej czasu. Oczywiście przed wyjazdem należy szczelnie zamknąć wszystkie okna i drzwi tarasowe.

Martwisz się, że ten sposób chronienia rur przed zamarzającą wodą będzie zbyt kosztowny? Koniecznie zadbaj, by instalacja grzewcza była sprawna, a kominy wentylacyjne drożne. Jest to tym ważniejsze, że dobrze działające i regularnie konserwowane przewody wentylacyjne i ogrzewanie znacznie rzadziej ulegają awariom.

Dach i rynny – jak zabezpieczyć dom przed zimą?

Przed zamarzaniem wody powinieneś chronić również rynny. Regularne zbieranie brudu i zalegającego śniegu zapewni im drożność, a więc skuteczne odprowadzanie nadmiaru wody. Zimą jest to szczególnie ważne – potencjalna awaria rynny może skończyć się zalaniem ściany i pojawieniem się grzyba.

Innym obowiązkiem w ciągu zimy jest systematyczne odśnieżanie dachu i zbijanie z niego sopli. O dawnej tragedii zawalenia się dachu pod wpływem ciężaru śniegu pamiętamy chyba wszyscy, co roku można też usłyszeć o robiących krzywdę przechodniom spadających soplach. Nie zapominaj również o odśnieżaniu chodnika przed posesją oraz podwórka – nie tylko ścieżki i podjazdu do garażu, ale także miejsc, z których topniejący śnieg mógłby zalać garaż i piwnicę.

Brama wjazdowa i brama garażowa – zabezpiecz ją przed zimą!

Również brama wjazdowa i brama garażowa wymagają właściwego zabezpieczenia przed zimą. Wybierając napędy do bram przesuwnych, skrzydłowych i garażowych, warto postawić na sprawdzonych producentów. Systemy, jakie używają najlepsze marki, zapewniają dłuższą żywotność, jednak zależy ona również od eksploatacji bramy. Największym zagrożeniem zimą dla bramy, a właściwie jej napędu, jest zalegający śnieg, a także zbrylający się nocą śnieg, który w ciągu dnia topnieje. Dlatego im częściej i dokładniej będziesz odśnieżać miejsce, w którym otwierają i zamykają się skrzydła bramy, tym mechanizm będzie musiał pokonywać mniej trudności.

Wiesz już, jak zabezpieczyć dom przed zimą i jak dbać o cały teren w ciągu zimy. Nie lekceważ zalegającego śniegu, niskich temperatur, sopli lodu i pojawiających się na bieżąco usterek – szybka naprawa nie tylko ułatwi codzienne funkcjonowanie, ale przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo Twoje, Twoich bliskich i osób, które przechodzą obok Twojego domu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Beninca.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
93 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *