Szkła kontaktowe obecnie stały się jednym z najpopularniejszych sposobów na korygowanie wad wzroku. Zapewniają one dyskrecję użytkowania, a także nie ograniczają swobody ruchów i aktywności fizycznej, co niestety zdarza się w przypadku okularów. Jednocześnie samo zakładanie, a także zdejmowanie szkieł kontaktowych rodzi wiele wątpliwości. Wobec tego, jak poprawnie zaaplikować je na powierzchnię gałki ocznej i o czym należy pamiętać?
Jakie są podstawowe zasady zakładania szkieł kontaktowych?
Zdejmowanie soczewek kontaktowych zwykle wydaje się znacznie łatwiejsze, niż ich zakładanie. Prawdą jest jednak to, że do soczewki trzeba przyzwyczaić nie tylko oko, ale także siebie. Istnieje jednak jedna, złota zasada, której trzeba przestrzegać, a jest nią higiena. Zastanawiając się jak zakładać soczewki, trzeba mieć na uwadze to, że będą one mieć bezpośredni kontakt z powierzchnią gałki ocznej. W tym momencie, wszystkie drobnoustroje, które znajdują się na rękach, mogą zostać przeniesione na powierzchnię soczewki, a tym samym trafić prosto do oka. Grozi to poważnymi infekcjami, które mogą doprowadzić nawet do choroby aparatu wzroku. Przed zakładaniem soczewki, konieczne jest więc dokładne umycie i zdezynfekowanie dłoni, a także ich osuszenie. Co więcej, zastanawiając się jak zdjąć soczewki, również o higienie dłoni trzeba pamiętać.
Poradnik zakładania soczewek krok po kroku
Nie da się ukryć, że wiele osób zastanawia się jak zakładać soczewki, szczególnie gdy jest to ich pierwszy kontakt z tego typu metodą korekcji wad wzroku. Jednak nie jest to takie trudne, jak może się to wydawać. Poniższy poradnik odnośnie tego, jak zakładać soczewki, powinien to zadanie znacznie ułatwić.
1. Umycie dłoni i przygotowanie soczewek
Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, w pierwszej kolejności należy dokładnie umyć dłonie. Następnie trzeba przygotować soczewki. Powinno się wyjąć je z opakowania, a także ustawić właściwą stroną na czubku palca wskazującego. Wgłębienie soczewki powinno być skierowane brzegami ku górze, a jej wypukła część powinna przylegać do palca.
2. Rozchylenie powieki i opanowanie uczucia mrugania
Zastanawiając się jak zakładać lub jak zdjąć soczewki, z pewnością wielu ich użytkowników jest świadomych, że kwestią kluczową jest opanowanie odruchu mrugania. Jest to jednak konieczne do tego, by poprawnie założyć soczewki. Warto pomóc sobie palcem wskazującym i kciukiem drugiej ręki, by rozchylić powiekę. Zaleca się spoglądanie w górę, co pomoże opanować mruganie.
3. Naniesienie szkła kontaktowego na powierzchnię gałki ocznej
Finalnym aspektem tego jak zakładać soczewki, jest zamocowanie ich na powierzchni gałki ocznej. W tym celu, trzymając soczewki na czubku palca, wystarczy zbliżyć je do środkowej części oka. Soczewki samodzielnie przylgną do gałki. Następnie wystarczy jedynie kilka razy pomrugać, by szkło znalazło się we właściwym miejscu.
Fakt tego jak ściągnąć soczewki, może wydawać się łatwiejszy. Wystarczy bowiem rozchylić powiekę i delikatnie ścisnąć czubek soczewki lub przesunąć ją w stronę kącika oka. Jednak ich zakładanie, przy odrobinie cierpliwości i praktyki, również nie powinno sprawić większych problemów.