Zdrowie

Jak zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową?


Wakacje nie bez powodu kojarzą się z beztroską. Jako czas przygody i zawierania nowych znajomości, mogą skutecznie zawrócić w głowie również tym, którzy na co dzień wykazują się rozsądkiem. Niestety – skutki wakacyjnego szaleństwa mogą być długotrwałe i niebezpieczne dla zdrowia. Jak skutecznie zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową? Czy prezerwatywa okaże się skuteczna?

Czym może grozić przygodny seks? Choroby przenoszone droga płciową

Choroby przenoszone drogą płciową, zwane również chorobami wenerycznymi, to choroby przenoszone na drodze stosunku płciowego. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek nieprawidłowego zabezpieczenia, niemniej – możliwych dróg zakażenia jest znacznie więcej. Wiele z nich przebiega bezobjawowo, a do najczęściej występujących należą kiła (inaczej – syfilis), rzeżączka, chlamydioza, grzybica narządów płciowych, HPV (kłykciny kończyste), wirusowe zapalenie wątroby typu B i AIDS. 

Choroby przenoszone drogą płciową – możliwe drogi zakażenia 

Chociaż za najczęstszą drogę zakażenia się chorobą weneryczną uznaje się stosunek płciowy bez odpowiedniego zabezpieczenia, warto mieć świadomość, że są również inne możliwości, o których mówi się zdecydowanie mniej, a o których należy pamiętać. Wśród nich wymienia się m.in. korzystanie z tych samych przedmiotów (jednorazowych lub wielorazowych, ale nieodpowiednio zdezynfekowanych), co osoba chora, operacje, kontakt z zainfekowanym materiałem biologicznym. 

Bezpieczeństwo przez cały rok. Jak unikać zakażenia chorobą weneryczną?

Chociaż o przygodnym seksie i konsekwencjach, jakie może za sobą nieść, mówi się najczęściej w kontekście wakacyjnej beztroski, o bezpieczeństwo (własne i kolejnych partnerów/partnerek seksualnych) należy dbać przez cały rok. Żeby uniknąć zakażenia się chorobą weneryczną, warto:

– zabezpieczaj się prezerwatywą. Najpopularniejszą, najłatwiej dostępną, najprostszą i najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia się przed chorobami wenerycznymi jest nieuszkodzona i prawidłowo (zgodnie z instrukcją) założona prezerwatywa (Unimil, Durex, Skyn, New Caress). Prezerwatywa powinna być używana w trakcie każdego rodzaju stosunku (również oralnego i analnego), w przypadku par hetero i homoseksualnych. Chociaż wyraźnie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób płciowych, warto pamiętać, że nie zabezpiecza żadnego z partnerów w 100%. 

– ograniczyć przygodne kontakty seksualne i unikać ryzykownych zachowań. Posiadanie stałego i wiernego partnera seksualnego wyraźnie zmniejszy ryzyko zachorowania na choroby weneryczne. Osoby, które nie pozostają w stałych związkach i nie chcą rezygnować z przygodnego seksu, powinny pamiętać o wysokim poziomie higieny osobistej, odpowiednim zabezpieczeniu (nieuszkodzonej i prawidłowo założonej prezerwatywie) i rozważnym dobieraniu partnerów. 

– stosować lubrykanty i żele nawilżające. Głównym powodem, dla którego warto stosować lubrykanty i żele nawilżające (przeznaczone do stosowania z prezerwatywą, czyli np. lubrykanty wodne) jest fakt, że zwiększają wytrzymałość prezerwatywy – zwłaszcza w przypadku stosunku analnego. Takie preparaty wyraźnie obniżają ryzyko otarć, a w konsekwencji – przeniesienia chorób wenerycznych. 

– dbać o higienę miejsc intymnych. Troska o higienę miejsc intymnych jest niezwykle ważna. Poza codzienną kąpielą, istotne jest stosowanie specjalnych żeli intymnych bezpośrednio po stosunku i rozważne korzystanie z… toalet publicznych! 

– nie korzystać ze wspólnych zabawek erotycznych. Chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, do zakażenia chorobami wenerycznymi może dojść również na skutek korzystania z tych samych zabawek erotycznych, np. wibratorów. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
40 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *