Zdrowie

Jak zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych?


W profilaktyce zapalenia mieszków włosowych istotną rolę odgrywa przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry, zwłaszcza w newralgicznych miejscach (twarz, brzuch czy nogi). Do zabiegów oczyszczania, tonizowania i nawilżania wskazane są dermokosmetyki. Poza tym ważne są też inne zasady.

Przede wszystkim pielęgnacja!

Zapalenie mieszków włosowych to rodzaj dermatozy o wieloczynnikowej etiologii. Powstające drobne pojedyncze lub występujące grupowo pęcherzykowate wykwity, wypełnione żółtawą, płynną treścią, zlokalizowane u podstawy wyrastającego ze skóry włosa, rozwijają się w następstwie m.in. różnorodnych bodźców mechanicznych i inaczej drażniących, w tym zabiegów golenia i depilacji ciała i nieprawidłowo dobranych kosmetyków higieniczno-pielęgnacyjnych. Również nadmierna potliwość oraz tarcie fałdów skórnych (wynikających z otyłości lub ze zbyt szybkiego zrzucenia nadmiernych kilogramów) sprzyjają powstawaniu problemu.

Nieestetycznych i często boląco-swędzących zmian można uniknąć. Przede wszystkim wskazana jest regularna i dokładna dbałość o higienę ciała z użyciem właściwie dobranych do typu i potrzeb cery dermokosmetyków. Nie zawierają one substancji drażniących, dzięki czemu ryzyko powstania reakcji, jaką jest zapalenie mieszków włosowych, staje się małe. Natomiast produkty te są bogatym źródłem składników o właściwościach antybakteryjnych, łagodzących i antyoksydacyjnych, przez co nie tylko oczyszczają powierzchnię naskórka, ale także go tonizują i zabezpieczają przed szkodliwym działaniem wielu czynników zewnętrznych. Dermokosmetyki sprzyjają poprawie kondycji skóry, m.in. poprzez enzymatyczne złuszczanie martwych komórek naskórka, odblokowanie porów, redukcję nadmiaru sebum i patogenów czy wsparcie procesów odbudowy komórkowej skóry.

Co jeszcze w ramach profilaktyki?

Poza stosowaniem dermokosmetyków w codziennej pielęgnacji ciała ważne są inne zabiegi, w tym regularne czyszczenie maszynek do golenia i depilatorów, zarówno tych manualnych żyletkowych, jak i elektrycznych z zaawansowanymi technologicznie głowicami. W tym celu najlepiej omieść włoski szczoteczką i zdezynfekować ostrza np. woda utlenioną lub specjalnym płynem w zależności od zaleceń producenta danego sprzętu. Po zabiegu zaleca się zastosowanie na skórę nawilżającego, dermokosmetycznego balsamu.

Oczyszczone maszynki należy odpowiednio przechowywać do następnego użycia, jeśli nie są one jednorazowe. Tego typu modele po użyciu należy wyrzucić. W ten sposób zmniejsza się ryzyko powstawania nie tylko zapalenia mieszków włosowych, ale i innych powikłań związanych z wyeksploatowaniem maszynki. Poza tym należy korzystać wyłącznie z własnych, a nie z pożyczonych urządzeń tego typu oraz innych przyborów higienicznych, np. ręczników.

W ramach profilaktyki wskazane jest noszenie odzieży przewiewnej oraz nieuciskającej i nieobcierającej ciała. Dobrze jest też pozbyć się nadmiernej masy ciała, ale w bezpiecznym dla zdrowia tempie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
55 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *