Dom i Ogród

Jak zorganizować dziecku zabawę w ogrodzie


Właśnie powitała nas kalendarzowa wiosna, a wraz z nią coraz wyższe temperatury za oknem i coraz cieplejsze, dłuższe dni. W taką pogodę dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, dlatego warto już teraz zastanowić się, jak zorganizować im aktywna zabawę we własnym ogrodzie. Podpowiadamy, jak zaaranżować przestrzeń przy domu, aby zapewnić maluchowi atrakcję na dworze.

Piaskownica

Dzieci uwielbiają bawić się piaskiem, dlatego piaskownica to absolutny must have w każdej przestrzeni przeznaczonej do zabawy. Wystarczy kwadratowa skrzynia z siedziskiem oraz klapą, za pomocą której będzie można zamknąć komorę zabezpieczając tym samym piasek przed zanieczyszczeniami. Taką piaskownicę możemy wykonać samodzielnie lub kupić gotowy zestaw, który tylko wypełnimy piaskiem. Do zabawy w piaskownicy przyda się wiaderko z łopatką i grabkami, a także różnego rodzaju foremki. Pamiętajmy, że wyobraźnia dziecka nie zna granic, więc może ono praktycznie każdy, z pozoru niepotrzebny, przedmiot, zamienić w element doskonałej zabawy. 

Stolik do zabawy w ogrodzie

Świetnym rozwiązaniem może być także zainwestowanie w specjalny stolik z głębokimi komorami, w których maluch może bawić się na przykład piaskiem i wodą, mieszają obydwa składniki i eksperymentując z ich właściwościami fizycznymi. Zamiast piasku możemy do jednej z komór nasypać drobną kaszę lub mąkę kukurydzianą z dodatkiem oleju, tworząc w ten sposób naturalny, ekologiczny piasek kinetyczny. A jeśli jeszcze dodamy do niego kilka kropel barwnika spożywczego, maluch będzie mógł tworzyć z niego piękne, kolorowe budowle. 

Polecamy internetowy sklep z zabawkami dla dzieci Mamisie.pl

Domek ogrodowy

Każde dziecko marzy o tym, aby mieć swój własny, mały domek, który będzie służył mu nie tylko jako “baza”, ale również miejsce fantastycznych zabaw. Taki domek może być wykonany z drewna lub plastiku. Pierwsza opcja jest bardziej ekologiczna, natomiast jest droższa i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Domek plastikowy może z kolei razić w oczy nienaturalnym materiałem, lecz będzie tańszy od drewnianego i z powodzeniem może być eksponowany na słońce czy opady. 

Ślizgawka

Dzieci uwielbiają zabawy na ślizgawce, która dostarcza im mnóstwa frajdy, a przy okazji angażuje do wysiłku. Wchodzenie na drabinę i utrzymywanie równowagi podczas ślizgu wzmacnia mięśnie i pozwala spalić sporo kalorii. Wysokość ślizgawki powinna być dopasowana do wieku i wzrostu dziecka. Zbyt wysoka może bowiem spowodować, że maluch wypadnie z koryta podczas zjeżdżania, natomiast zbyt niska może uniemożliwić płynne ślizganie.

Drabinki, ścianka wspinaczkowa

Dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju elementy wspinaczkowe, takie jak drabinki, małpie gaje, ścianki i sznurowe przeszkody, na których maluchy mogą bawić się godzinami. Mogą one mieć różny stopień trudności, więc dziecko, wraz z nabieraniem nowych umiejętności motorycznych, będzie mogło pokonywać kolejne przeszkody. 

Huśtawka

Ostatnią z naszych propozycji jest huśtawka, na której dzieci uwielbiają spędzać czas odpoczywając między szaleństwami w ogrodzie. Do wyboru mamy kilka rodzajów huśtawek, od kubełkowych, które zalecane są dla najmłodszych, gdyż posiadają oparcie oraz przedni stelaż z drążkiem, przez bocianie gniazda aż po klasyczne siedziska. 

Mamy nadzieję, że nasze pomysły będą dla Was inspiracją do stworzenia wyjątkowego miejsca do zabaw dla dziecka we własnym ogrodzie.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem Dawkawiedzy.pl – lifestyle, marketing, dom, zdroie i uroda

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
47 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.