Dom i Ogród

Jaki wybrać kamień elewacyjny? Jak go montować i o niego dbać?


Istnieją różne sposoby wykończenia elewacji zewnętrznej budynku. Elewacja budynku podkreśla charakter i specyfikę budowli – dlatego też warto przemyśleć wybór materiału i techniki. Jednym z materiałów, który przeżywa renesans w polskiej architekturze, jest kamień elewacyjny.

Kamienne płyty królowały na elewacjach pałaców, zamków i luksusowych rezydencji. Kamień elewacyjny był niejednokrotnie zdobiony żłobieniami. Następnie kamień powrócił na elewację w zupełnie innej odsłonie – klasycznie wyszlifowanej płyty, zdobiącej elewacje modernistycznych kamienic i willi. Dziś kamień elewacyjny stosowany jest przede wszystkim, jako detal na części elewacji. Dziś podpowiemy, jaki kamień elewacyjny wybrać i jak zadbać o jego dobry wygląd.

Piaskowiec, czyli klasyczny kamień elewacyjny

Jednym z popularniejszych kamieni elewacyjnych jest piaskowiec. W zależności od miejsca wydobycia występuje on w różnorakiej kolorystyce, jednak najczęściej spotykane są płyty z piaskowca w jasnobeżowym odcieniu. Wybierając naturalny piaskowiec, jako kamień elewacyjny należy wziąć pod uwagę jego specyfikę. Naturalny kamień nie jest jednorodny i wtrącenia w postaci skamielin, amonitów, smug, żył i zmian struktury są zupełnie normalne. Piaskowiec elewacyjny dostępny jest w grubościach 2 – 4 cm, w różnych wymiarach, co pozwala dopasować rodzaj kamienia elewacyjnego do specyfiki budynku.

Montaż kamienia na elewacji budynku

Decyzję o stworzeniu elewacji z kamienia najlepiej podjąć już na etapie wykonywania projektu domu (w przypadku nowego budynku). W takim przypadku architekt rozplanuje ułożenie kamieni zgodnie z kondygnacjami, otworami drzwiowymi i okiennymi. Montaż kamienia elewacyjnego warto powierzyć specjalistom. Najczęściej płyty kamienne montowane są na specjalnych łącznikach mechanicznych, kotwach lub ruszcie. Montaż musi być solidny i stabilny, ze względu na wysoką wagę kamienia elewacyjnego.

Mycie kamienia elewacyjnego

Dużą zaletą elewacji z naturalnego kamienia jest łatwość czyszczenia. Najczęściej do odświeżenia kamienia i zmycia z elewacji bieżących zabrudzeń używana jest czysta woda – można użyć myjki ciśnieniowej. Jeżeli mamy problem z tłustą plamą, wówczas można użyć wody w niewielką ilością detergentu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Kamieniarstwo Pawlik.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
267 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *