OZE

Jakie panele fotowoltaiczne najlepiej wybrać?


W obliczu rekordowych cen za energię, naturalnym jest zwrócenie się w stronę fotowoltaiki. Jak jednak wybrać najlepsze dla Twoich potrzeb panele?

Co rozważyć przed zakupem paneli fotowoltaicznych?

Większość z nas inwestuje w panele fotowoltaiczne ze względu na oszczędności, które taki zakup przynosi w dłuższej perspektywie. Żywotność paneli fotowoltaicznych w nowoczesnych technologiach sięga aż 50 lat. Przy zakupie, który będzie Ci służył przez dekady, nie warto się kierować jedynie ceną paneli. Przekonaj się, co jeszcze należy wiedzieć przed podpisaniem umowy.

1.  Jaki rodzaj paneli wybrać?

Panele dzielą się ze względu na technologię wykonania, który przekłada się w dużej mierze na ich efektywność. Do najpopularniejszych rodzajów paneli fotowoltaicznych należą monokrystaliczne i polikrystaliczne. Uważa się, że panele monokrystaliczne są z reguły bardziej wydajne i odporne na pęknięcia. Ich minusem jest jednak wyższa niż w przypadku modułów polikrystalicznych cena. Nie łatwo jest też odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj paneli jest lepszy? O ich mocy decyduje nie tylko rodzaj, ale także jakość użytych materiałów i procesów produkcyjnych. 

2. Jak dużo energii potrzebujesz?

Zapotrzebowanie na energię zmienia się w ciągu roku. Elektryczny grzejnik zimą pobiera inną ilość prądu niż klimatyzacja latem. Przyjrzyj się swoim dotychczasowym rachunkom za prąd, aby obliczyć obecne zużycie energii elektrycznej. 

Następnym krokiem jest zastanowienie się, jak Twój styl życia ulegnie zmianom w niedalekiej przyszłości. Nie każdą instalację łatwo rozbudować, dlatego warto już teraz oszacować przyszłe zużycie prądu. Może planujesz powiększenie rodziny albo rozbudowę domu? Na potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej wpłynie również zakup samochodu elektrycznego lub przejście na emeryturę czy pracę zdalną, w związku z czym będziesz więcej czasu spędzać w mieszkaniu.

3. Jakie panele zmieszczą się na Twoim dachu?

Decyzja o koniecznej mocy paneli słonecznych zależy też od powierzchni i rodzaju dachu. Jego nachylenie może wpływać na wydajność instalacji. Jeśli chcesz się przekonać, ile paneli zmieści Twój dach, pomocne będą zdjęcia satelitarne dostępne w kalkulatorze Otovo. 

4. Jakie są warunki gwarancji?

W fotowoltaice rozróżnia się dwa rodzaje gwarancji: producenta i firmy montażowej. Podczas gdy gwarancja produktu kończy się na wydajności paneli, w gwarancji serwisowej możemy liczyć na naprawy lub wymianę działających poniżej parametrów albo uszkodzonych komponentów.

Firma zajmująca się fotowoltaiką może oferować gwarancję na całą instalację albo jej pojedyncze komponenty. Warto sprawdzić, czy obejmuje ona ukryte wady produktu, awarie i uzysk energii.

Według polskich przepisów masz prawo do gwarancji serwisowej przez 2 lata. Jednak nie musisz się zadowalać tak krótkim okresem bezpieczeństwa. Fotowoltaika z Otovo oznacza aż 10 lat darmowego serwisu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
107 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *