Budownictwo

Przyczyny powstawania smogu, czyli walka o czystsze powietrze


Jeszcze do niedawna nikt nie przejmował się zanieczyszczeniem powietrza w Polsce, mimo że dostęp do danych nie był utrudniony. Pojęcie smog kojarzono przede wszystkim z wielkimi miastami przemysłowymi czy obszarami górniczymi. Niestety coraz częściej słyszy się o wysokim poziomie smogu nawet w małych miasteczkach. Problem staje się realny, więc tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na swoje zdrowie. Jakie są przyczyny powstawania smogu i jak chronić się przed jego niekorzystnym wpływem?

Czym jest smog i jak wpływa na zdrowie?

Nie da się zaprzeczyć temu, że smog powstaje w wyniku działalności człowieka. To nienaturalne zjawisko związane z zanieczyszczeniem powietrza, na które wpływ mają także zjawiska atmosferyczne. Samo słowo „smog” powstało w wyniku połączeniu dwóch angielskich słów: smoke (dym) oraz fog (mgła). Zjawisko smogu ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie każdego człowieka. Przede wszystkim powoduje stany zapalne, przyczynia się do rozwoju niektórych nowotworów (rak płuc, zatok, nerek). Szczególnie ostrożne powinny być osoby chorujące na astmę lub POChP, ponieważ smog może doprowadzić do zaostrzenia objawów, a nawet śmierci.

Jakie są przyczyny powstawania smogu?

Uważa się, że największym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest palenie w piecach nieprzystosowanymi do tego materiałami. Osoby, których nie stać na dobrej jakości opał są bardzo często zmuszone palić papierem lub drewnem, a w ostateczności nawet śmieciami. Pozostałe przyczyny powstawania smogu, o których trzeba wspomnieć, to:

  • spaliny fabryk,
  • spaliny samochodów,
  • palenie w piecu węglem.

Nie bez znaczenia jest jakość paliw takich jak węgiel, benzyna oraz ropa. Ich niska klasa wpływa na zwiększenie częstotliwości występowania smogu.

Rekuperacja i inne sposoby na ochronę przed smogiem

W ograniczeniu niekorzystnego wpływu smogu na zdrowie może pomóc unikanie pobytu na zewnątrz, kiedy normy są przekroczone. Niestety nawet w domu możemy mieć styczność z zanieczyszczeniami, bo nie możemy całkowicie zrezygnować nawet z chwilowego otwarcia okna. W takim wypadku warto pomyśleć o instalacji rekuperacji. System ten będzie filtrować powietrze nawiewane z zewnątrz do mieszkania, dodatkowo je oczyszczając. Szczególnie zimą powinno się obserwować stan powietrza i w razie wysokiego stężenia pyłów zrezygnować ze spaceru. Dobrym rozwiązaniem jest zakup roślin oczyszczających powietrze, które poprawią jakość atmosfery w mieszkaniu. Przykładem jest między innymi skrzydłokwiat, paproć czy bluszcz pospolity.

Nie istnieje jeden cudowny środek na ochronę przed szkodliwym działaniem smogu. Poza regulacjami prawnymi bardzo istotna jest też ludzka świadomość, a do tego oczywiście chęć działania.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Rekuperacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
96 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *