Różne

Język migowy z sieci – czy warto uczyć się go w ten sposób?


Istnieje wiele metod na skuteczną i przyjemną naukę języków obcych. Wiele z nich zakłada bezpośredni kontakt z nauczycielem, choć pandemia Covid-19 znacząco zmieniła nasze podejście do nauki i pracy. Dziś coraz częściej tradycyjne klasy przenoszą się do internetu, a funkcję biur zaczynają pełnić prywatne domy i mieszkania. W ten sposób życie zawodowe miesza się z osobistym, ale jednocześnie okazuje się, że aby skutecznie przyswajać wiedzę, nie trzeba koniecznie uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych. O ile jednak nauka języków obcych online nikogo już raczej nie dziwi, o tyle nauka migania przez internet nadal dosyć często wywołuje zaskoczenie. Czy nauka migania w sieci ma sens? Czy to może się udać? I wreszcie, czy istnieje możliwość opanowania języka migowego samodzielnie, bez wsparcia tradycyjnego lektora?

Nauka migania – od czego zacząć?

Nietrudno się domyślić, że naukę migania warto rozpocząć od zapoznania się z alfabetem tego języka. Nie ma tu jednak mowy o poznawaniu liter – poszczególne migi to bowiem z reguły całe słowa lub ich fragmenty, które wspólnie oznaczają konkretną treść. Zanim na dobre zabierzemy się za naukę migania w sieci, dobrze jest przyjrzeć się poszczególnym, najbardziej popularnym i najczęściej wykorzystywanym gestom. W ten sposób nie tylko oswoimy się z tym językiem, ale także zdobędziemy jego podstawy.

Wybierz sprawdzone materiały wysokiej jakości

Bez względu na to, czy zamierzasz rozpocząć naukę migania samodzielnie, czy skorzystasz z pomocy nauczyciela, postaw na wiedzę ze sprawdzonego źródła. Z roku na rok dostęp do różnorodnych materiałów szkoleniowych staje się coraz łatwiejszy, jednak nie wszystkie opracowania czy podręczniki są warte uwagi kursantów. Wiele z nich zawiera błędy, które całkowity nowicjusz w danej dziedzinie nieświadomie przyswaja, a następnie niepotrzebnie powiela w codziennym życiu. Taka sytuacja dotyczy też nauki migania, więc zanim na dobre rozpoczniesz kurs czy samodzielną edukację, upewnij się, że korzystasz z materiałów pochodzących ze sprawdzonego, wartościowego źródła.

Nie bój się kursów online

Coraz więcej szkół języka migowego decyduje się na organizację zajęć przez internet. Dzięki temu w lekcjach mogą uczestniczyć osoby z różnych zakątków kraju, a nawet z całego świata. Poza tym zdalna nauka migania nie wymaga dojazdów w określone miejsce ani od uczniów, ani od nauczyciela. Takie rozwiązanie to więc znaczna oszczędność czasu i pieniędzy dla obu stron. Jeśli szukasz kursów online z języka migowego, koniecznie zapoznaj się z ofertą wybranych szkół i lektorów jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. W ten sposób nie rozczarujesz się i nie zdziwisz, ponieważ będziesz doskonale wiedział, jakie zagadnienia obejmuje taki kurs.

A może nauka samodzielna?

Takie rozwiązanie też może się okazać dobrym pomysłem. Jeśli tylko nie zabraknie Ci samozaparcia, w każdej chwili możesz rozpocząć samodzielną naukę migania. Skorzystaj z gotowych samouczków w internecie albo pobierz z sieci materiały, dzięki którym bliżej poznasz język migowy i rządzące nim zasady. Jednocześnie nie bój się pytać, jeśli najdą Cię wątpliwości. Na forach internetowych poświęconych językowi migowemu z pewnością znajdziesz wiele osób, które chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

Artykuł powstał we współpracy z tłumaczem języka migowego, firmą Zamigam.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
131 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *