Zdrowie

Kiedy przyjmowanie suplementów diety ma sens? Wsparcie organizmu na co dzień i w okresach szczególnych


Popularność różnorodnych suplementów diety, preparatów przyjmowanych obok codziennych posiłków stale rośnie. Mogą pomagać w niwelowaniu ryzyka niedoborów witamin, minerałów i składników odżywczych, wspierać w określonych działaniach, wzbogacać proces treningowy. W jakich sytuacjach przyjmowanie suplementów jest ważne? Kiedy mogą pomóc, czy mogą dawać także niepożądane skutki uboczne? Sprawdź podstawowe informacje o suplementach diety.

Kiedy przyjmować suplementy diety?

Mnogość dostępnych na rynku suplementów diety sprawiła, że dzielą się one najczęściej na kategorie. Obok wyszczególnienia rodzajów suplementów pod kątem ich formy czy przeznaczenia, sposobu wpływu na organizm, można także wyróżnić preparaty jedno lub wieloskładnikowe. Każdy z suplementów może znaleźć inne zastosowanie w diecie. Z pewnością warto znać różne możliwości i wśród nich wybrać te produkty, które najlepiej wpiszą się w codzienne potrzeby.

Codzienne uzupełnienie zdrowej diety

Suplementacja najczęściej stanowi uzupełnienie posiłków, nie powinna być jednak zamiennikiem dla zdrowej i zróżnicowanej diety. Pomaga w przyjmowaniu niezbędnej dawki składników odżywczych w postaci roślinnych ekstraktów, witamin, składników mineralnych i odżywczych. Celem suplementacji może być na przykład:

  • zdrowa skóra, włosy i paznokcie,
  • uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów,
  • prawidłowa praca układów organizmu, na przykład nerwowego, mięśniowego, trawiennego.

Warto pamiętać, że suplementy diety to nie leki, nie pomogą w leczeniu istniejących chorób, mogą natomiast wspierać organizm w naturalnym procesie zdrowienia. W przypadku przyjmowania lekarstw warto przed włączeniem jakiejkolwiek suplementacji skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Preparaty o specjalnym przeznaczeniu

Wiele suplementów diety ma przeznaczenie dedykowane dla określonej grupy osób lub sytuacji życiowych. Do najpopularniejszych należą preparaty:

  • dla sportowców, na przykład przedtreningówki, odżywki białkowe, wspierające regenerację,
  • na odchudzanie, przykładowo spalacze tłuszczu, kontrola apetytu,
  • na zdrowy sen, na przykład melatonina, GABA, ZMA,
  • pobudzające i na koncentrację – guarana, kofeina, żeń-szeń, inne stymulanty.

To bardzo często naturalne suplementy diety, które w skoncentrowanej formie dostarczają składników diety i tak obecnych na co dzień w jadłospisie. Są wygodną alternatywą pozwalającą lepiej kontrolować elementy posiłków.

Czy suplementy diety dają skutki uboczne?

Choć suplementy diety z założenia mają pomagać w funkcjonowaniu organizmu, czy to na co dzień, czy też w szczególnych okresach życia, mogą także mieć niepożądane skutki uboczne. Właściwie każdy produkt, który spożywasz, może dawać efekty nie takie, jak oczekujesz. Niewłaściwe dawkowanie suplementu, łączenie go z odżywianiem czy preparatami o antagonistycznym działaniu może sprawić, że nie pomoże w osiągnięciu celu, na przykład poprawie stanu skóry czy utracie kilogramów.

Skutki uboczne przyjmowania suplementów diety mogą także wynikać z uczulenia na ich składniki albo nadmiernego stosowania. Dlatego w każdym przypadku warto dokładnie zapoznać się z informacjami o produkcie, a w razie wątpliwości, skonsultować z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem przyjmowania. Tylko zdrowy tryb życia, zrównoważona dieta i optymalny poziom aktywności fizycznej stosowny do możliwości w połączeniu z suplementacją może dać szansę na pełne zdrowie i sprawność.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
44 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.