Nowe technologie

Konstrukcja i zastosowanie separatora cyklonowego


Separatory cyklonowe to urządzenia niezbędne do uzdatniania sprężonego powietrza. Mają za zadanie usuwanie wody z instalacji sprężonego powietrza. Stosowane są w przemysłowych instalacjach pneumatycznych. Ich działanie jest mechaniczne. Kierownica powietrza powoduje szybki ruch wirowy kondensatu, który się skrapla, a dzięki sile odśrodkowej wyrzucany jest on na ścianki separatora, a stamtąd spływa do zbiornika. Za pomocą zaworu woda odprowadzana jest na zewnątrz.

Separator cyklonowy składa się z obudowy, oddzielacza odśrodkowego, osłony separującej i zaworu spustowego kondensatu. To proste w budowie i wydajne urządzenie, którego zadaniem jest uzyskanie pożądanej jakości powietrza sprężonego. Separator usuwa do 90% cząsteczek o wielkości od 10 do 50 mikronów. Montuje się go za sprężarką lub bezpośrednio przed osuszaczem.

Zalety separatora cyklonowego

Eksploatacja separatorów cyklonowych jest bezobsługowa, a ich konserwacja jest bardzo prosta. Urządzenie zapewnia stałą wydajność i wysoki współczynnik separacji, przy niewielkich stratach ciśnienia. Dzięki prostej i solidnej konstrukcji gwarantuje długi okres eksploatacji. Jest wytrzymałe i stabilne, a także tanie w eksploatacji. Nie ma w nim części ruchomych, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Umożliwia ograniczenie wilgotności i zanieczyszczeń w całym systemie, lecz nie eliminuje pary wodnej. Z łatwością można dobrać separator o odpowiedniej wydajności do systemu uzdatniania powietrza.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą TECHEM – http://sprezarki-techem.com.pl/.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
51 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *