Dzieci

Koronawirus a działanie przedszkoli. Czy dzieci powinny wrócić do przedszkola?


Czy dzieci powinny wrócić do przedszkola? To bardzo trudne pytanie. Co chwilę słyszymy o przypadkach koronawirusaw przedszkolach w Warszawie, Gdańsku, Elblągu, Poznaniu, a nawet w mniejszych miejscowościach takich jak Nowa Sól. Wszystkie przedszkola były czynne do 11 marca. Od tej pory większość placówek jest zamkniętych.

Początkowo wydawało się, że przerwa będzie krótka, dziś wszyscy z przerażeniem dyskutują o możliwości funkcjonowania wszystkich przedszkoli we wrześniu. Niewielka część placówek funkcjonuje w miarę normalnie, zapewniając opiekę najmłodszym w czasie pracy rodziców. To jest możliwe, ale przy zachowaniu szczególnej ostrożności.

Bezpieczna dezynfekcja przedszkola

Zasady bezpieczeństwa i zachowania higieny u dorosłych obejmują częstą dezynfekcję rąk, dokładne mycie dłoni i nadgarstków, zasłanianie oczu i ust. U dzieci noszenie maseczek się nie sprawdzi, zbyt duże natężenie ruchu, potrzeba mówienia, śpiewania, skakania znacząco dyskwalifikuje maseczki ochronne. Dzieci nie zwracają tak bardzo uwagi na kwestię własności szklanki czy łyżki. Dorośli są w stanie zachować dystans między sobą, u maluchów jest to praktycznie niemożliwe. Jak więc zadbać o bezpieczeństwo w przedszkolu?

Dzieci lubią zasady, często tworzą swoje własne reguły w grupie, co prawda równie często je zmieniają i doskonalą wedle potrzeb danej chwili. Jednak sama potrzeba zasad i reguł jest naturalną potrzebą, realizacją rytmu życia. Jest więc duża szansa, że dzieci zaakceptują nowe zasady i będą je realizować. Dobry nauczyciel przedszkolny wspierany w realizacji planów przez rodziców jest w stanie wprowadzić w grupie pewne „rytuały bezpieczeństwa”.

W każdym przedszkolu powinny być wdrożone specjalne procedury i program Czystego Przedszkola, obejmujący częstą dezynfekcję placówki przez ozonowanie. Przede wszystkim należy unikać natłoku dorosłych i dzieci w jednym czasie. Rodzice powinni przywozić dzieci zgodnie z ustalonym harmonogramem, tak, aby w szatni nie było więcej niż 3 rodziców w jednym czasie na przestrzeni 15 m2. Pamiętajmy, że dzieci mogą przenosić koronawirusa, jednak rzadko kiedy chorują. Dużo większe prawdopodobieństwo zachorowania występuje u osób dorosłych. Im mniej kontaktów społecznych utrzymujemy, tym lepiej.

Wszystkie wierzchnie okrycia powinny zostać w szatni, a do głównej sali wstęp powinny mieć tylko osoby zatrudnione, które po przyjściu do pracy zmieniają całą odzież i przebierają się w strój „roboczy”, zdezynfekowany np. parownicą. Dzieci nie powinny przynosić żadnych przedmiotów z domu. Przedszkole powinno być strefą czystą – niezwykle pomocny w tej kwestii jest wspomniany wyżej program Czystego Powietrza. Każda placówka przystępująca do programu ma obowiązek dbania o czystość powietrza i wykonywanie dezynfekcji przez ozonowanie. W momencie pandemii koronawirusa jest to bardzo ważne, by wszystkie zabawki i pomoce edukacyjne były dokładnie czyszczone i dezynfekowane.

Przedszkola kontra koronawirus

Pandemia korona wirusa zmieniła w naszym życiu praktycznie każdą czynność. Inaczej robimy zakupy, inaczej podróżujemy, tworzymy systemy dezynfekcji w swoich domach. Pandemia zmusiła nas do przekierowania uwagi na nasze automatyczne zachowania. Aby zwalczyć wirusa, a przynajmniej przystopować jego rozprzestrzenianie się, musimy się wszyscy zdyscyplinować – dorośli, dzieci i osoby starsze.

Tylko wtedy przedszkola i szkoły będą mogły funkcjonować, a dzieci będą mogły rozwijać się zgodnie z ich potrzebami emocjonalnymi, społecznymi, rozwojowymi. Walka z wirusem jest wymagająca, ale warto się w nią zaangażować, abyśmy mogli wrócić do rytmu i aby dzieci nie musiały tracić możliwości twórczego rozwoju w grupie, który jak wiemy, jest bardzo istotny w szczególności dla najmłodszych.

comments icon2 komentarze
2 komentarze
78 wyświetleń
bookmark icon

2 thoughts on “Koronawirus a działanie przedszkoli. Czy dzieci powinny wrócić do przedszkola?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane