Finanse

Kredyt samochodowy – na jakich zasadach i warunkach działa?


Chcesz usiąść za kierownicą wymarzonego auta, ale nie masz oszczędności, które pozwolą sfinansować jego zakup? Sięgnij po niedrogi kredyt samochodowy. W artykule wyjaśnimy, na jakich zasadach działa i jakie warunki trzeba spełnić, aby go dostać.

Kredyt samochodowy to skuteczny sposób na rozpoczęcie użytkowania wymarzonego samochodu bez konieczności posiadania imponujących oszczędności. Czym jest w praktyce i kto może go dostać?


Czym jest kredyt samochodowy?


Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. W praktyce oznacza to, że pozyskane z jego tytułu pieniądze możesz przeznaczyć wyłącznie na konkretny cel. Co ważne, może być to nie tylko auto osobowe, ale także inny — nowy lub używany — pojazd mechaniczny: auto dostawcze, motocykl, quad czy łódź motorowa. W zależności od twojej zdolności kredytowej i wartości przedmiotu umowy w ramach kredytu samochodowego pożyczysz nawet kilkaset tysięcy złotych. Raty możesz spłacać w tradycyjnej formie miesięcznych zobowiązań (stałych lub malejących), w formule raty balonowej lub mieszanej (połączenie miesięcznych rat z ostatnią ratą balonową).

Warunki kredytu samochodowego


Określone przez bank warunki musi spełnić nie tylko przyszły kredytobiorca, ale także… sam przedmiot umowy. Sprawdźmy, o jakie wymagania chodzi.

Warunki kredytu samochodowego dla kredytobiorcy


Warunki kredytu samochodowego dla wnioskujących nie są skomplikowane. Podobnie jak w przypadku innych kredytów bankowych, przyszły kredytobiorca musi:

  • być osobą pełnoletnią, posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych,
  • dokument tożsamości,
  • numer PESEL oraz
  • wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową — zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania we wskazanych w umowie terminach.

Aby kredytodawca mógł wyliczyć zdolność kredytową, wnioskujący powinien dostarczyć mu:

  • wypełniony wniosek kredytowy oraz
  • niezbędne dokumenty dodatkowe — zazwyczaj jest to zaświadczenie o wysokości i źródle dochodów czy zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości osiąganych dochodów/przychodów (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą).

Warunkiem otrzymania kredytu samochodowego jest konieczność ustanowienia zabezpieczeń. Zazwyczaj jest to zastaw rejestrowy, przewłaszczenie czy cesja praw w ramach polisy AC. Dzięki zabezpieczeniom bank chroni swoje interesy na wypadek opóźnień w spłacie. Przy takiej konstrukcji może więc obniżyć koszty finansowania, czyniąc je naprawdę atrakcyjnymi. Niezbędne jest także wykupienie pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych.

Warunki kredytu samochodowego dla przedmiotu umowy


Jeśli chcesz wziąć kredyt na auto z drugiej ręki, także ono musi spełnić określone bankowe wymagania. Dlaczego? Jeśli będziesz zwlekał ze spłatą rat, bank będzie mógł spieniężyć pojazd i przeznaczyć pozyskane ze sprzedaży środki na spłatę długu. Aby było to realne, pojazd musi być w stosunkowo dobrym stanie technicznym. Nie może być także zbyt wiekowy.

W zależności od konkretnej instytucji finansowej maksymalny wiek samochodu na koniec okresu kredytowania może wynosić od 8 do 16 lat. Jeśli chcesz wziąć kredyt na 4 lata, w momencie zawierania umowy auto nie może być starsze niż 4 lub 12. Sfinansowanie starszego pojazdu kredytem nie jest więc wykluczone. Kluczem do sukcesu jest jedynie znalezienie kredytodawcy, który stosuje odpowiednie kryteria w zakresie wieku.

Sięgając po kredyt samochodowy, spełnisz swoje marzenia o posiadaniu upragnionego auta. Aby znaleźć produkt, który najlepiej odpowie na twoje potrzeby, przed złożeniem wniosku kredytowego porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę na koszty, wymagania w stosunku do pojazdu i tempo wydania decyzji kredytowej. Im szybciej bank wypłaci środki, tym szybciej zasiądziesz za kierownicą własnych czterech kółek.

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/ranking-kredytow-na-zakup-samochodu-6708203168233601a.html

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
62 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *