Turystyka

Kurtki turystyczne – softshelle i membrany na różne warunki pogodowe


Odpowiednie wyposażenie turystyczne nie tylko uprzyjemnia piesze wędrówki, ale także – a może przede wszystkim – chroni turystów przed skutkami braku odpowiedniej ochrony. O ile o wyborze odpowiednich butów pamięta coraz więcej osób, o tyle zaopatrzenie się w dobrą kurtkę turystyczną nadal schodzi na drugi plan u wielu turystów. To duży błąd – dobrej jakości kurtka turystyczna ochroni nas przed deszczem, śniegiem, wiatrem, znacząco także zwiększy nasz komfort podczas długiej wędrówki, a nawet wielogodzinnego joggingu. Istnieją różne rodzaje kurtek turystycznych – my dzisiaj przyjrzymy się najpopularniejszym sofshellom i membranom. Czym się różnią, kiedy lepiej sprawdzi się softshell, a kiedy membrana?

Kurtki softshelle – kurtki turystyczne, idealne na co dzień

Kurtki softshelle zostały stworzone z myślą o ochronie przed wiatrem i zwiększeniu komfortu podczas uprawiania różnych aktywności na świeżym powietrzu. Nawet w chłodne i zimne dni, maszerując wiele godzin, a tym bardziej biegając, pocimy się. Kurtki softshelle skutecznie odprowadzają wilgoć, dzięki czemu my czujemy się lepiej, jesteśmy też mniej narażeni na przeziębienie czy zapalenie płuc. Tym bardziej, że przy jednoczesnym odprowadzaniu wilgoci, jesteśmy efektywnie chronieni przed wiatrem.

Pierwotnie kurtki softshelle nie chroniły jednak przed deszczem. Obecnie coraz więcej modeli posiada membranę, która – w zależności od parametrów – lepiej lub gorzej chroni także przed opadami. Wybierając softshelle należy wziąć pod uwagę, kiedy w jakich okolicznościach będziemy go nosić. Softshelle do chodzenia po mieście i sporadycznie po górach może mieć lepsze parametry przeciwdeszczowe, kosztem tych oddychających. Jeśli jednak w softshellu zamierzamy często wędrować, zdobywać wyższe partie gór, stawiając na dobre tempo lub biegać – lepiej sprawdzi się dobrze oddychający softshelle. Kurtki softshellowe z membraną dają większą ochronę przed deszczem i przed wiatrem, zmniejszając nieco cyrkulację powietrza. Różnice te zacierają się, gdy sięgamy po najwyższej jakości – i jednocześnie droższe – softshelle, które zapewniają jednocześnie wszystkie pożądane parametry.

Przeciwdeszczowe kurtki turystyczne z membraną

Kurtki turystyczne z membraną przede wszystkim chronią przed opadami deszczu i śniegu. Jednak podobnie, jak softshelle, mają one swoje właściwości oddychające, a także chroniące przed wiatrem. Im lepszej jakości kurtka z membraną, tym możemy liczyć na wyższe parametry dotyczące wodoodporności, a także oddychania i ochrony przed wiatrem.

Do najpopularniejszym membran zaliczamy GORE-TEX, która w zależności od przeznaczenia i budżetu różni się poszczególnymi właściwościami. Jednak każda membrana GORE-TEX posiada właściwości oddychające i wodoodporne, a jest to możliwe dzięki porowatej strukturze. Pory są na tyle małe, by przepuszczać od wewnątrz niewielkie cząsteczki potu, a nie przepuszczać większych kropel wody. Również strukturę porowatą posiada membrana TEXAPORE – w tym przypadku pory mają lejkowaty kształt, który dodatkowo ułatwia odprowadzanie pary (poty), a utrudnia przenikanie wody (kropel).

Kurtki turystyczne projektowane i szyte są z myślą o osobach aktywnych. Oczywiście każdy model ma swoje unikalne cechy, jednak posiada cechę wspólną – są stosunkowo lekkie, zajmują niewiele miejsca po złożeniu, są wygodne i zapewniają deklarowaną przez producenta ochronę przed wiatrem, deszczem i poceniem się.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Morowo.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
59 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *