Zdrowie

Laryngoskop – co to jest i gdzie znajduje zastosowanie?


Laryngoskop jest stosowany nie tylko przez lekarzy laryngologów od oceniania stanu krtani oraz przylegających do niej narządów. Rozwiązanie doskonale sprawdza się również w anestezjologii oraz ratownictwie medycznym, pozwalając na wykonanie intubacji dotchawicznej. Wykonane z komponentów wysokiej jakości, zapewnia wygodę i bezpieczeństwo pracy, ułatwiając postawienie trafnej diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jak wygląda urządzenie i jakie rodzaje laryngoskopów są powszechnie stosowane?

Nie tylko w gabinecie laryngologicznym – szerokie zastosowanie laryngoskopów

Laryngoskop składa się z rękojeści, w której umieszcza się baterie oraz łyżki. W tej ostatniej znajduje się źródło światła – żarówka lub dioda LED. Łyżki laryngoskopu mogą być stabilne – dostępne w różnych rozmiarach, lub ruchome, sterowane za pomocą specjalnej dźwigni zamocowanej w uchwycie. Dzięki temu rozwiązanie pozwala łatwo i skutecznie wykonać laryngoskopię, czyli badanie umożliwiające ocenę stanu krtani oraz przylegających do niej narządów – w tym tylnej ściany gardła, nagłośni, okolicy podgłośniowej czy fałdów głosowych. Laryngoskopy mogą być także stosowane podczas zabiegów chirurgicznych w obrębie krtani, umożliwiając odsłonięcie pola operacyjnego. Urządzenia wykorzystuje się też w czasie intubacji. Pomagają udrożnić drogi oddechowe i wprowadzić do nich rurkę intubacyjną, do której podpina się respirator . Ponieważ laryngoskop jest wyposażony w źródło światła, zapewnia lekarzowi odpowiednią widoczność i umożliwia przeprowadzenie procedur diagnostycznych, zabiegowych czy ratowniczych.

Laryngoskopy konwencjonalne i światłowodowe – czym się różnią?

Zróżnicowanie laryngoskopów pozwala odpowiednio dopasować rozwiązanie do potrzeb zarówno specjalisty, jak i pacjenta. Najprostszy podział obejmuje laryngoskopy konwencjonalne i światłowodowe. Pierwsze są wyposażone w standardowe żarówki naświetlające krtań. Z kolei laryngoskopy światłowodowe wykorzystują diody LED, gwarantujące o wiele lepszą efektywność świetlną oraz współczynnik oddawania barw. Dzięki temu ułatwiają zarówno diagnostykę, jak i przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych. Zapewniają też lepsze oświetlenie powierzchni dróg oddechowych w czasie intubacji. Specjaliści twierdzą ponadto, że laryngoskop światłowodowy wyróżnia się lepszą trwałością, zachowując swoją funkcjonalność nawet po kilku tysiącach cykli sterylizacji w autoklawie.

Łyżki do laryngoskopów – podstawowe rodzaje

Laryngoskopy można ponadto sklasyfikować, biorąc pod uwagę kształt łyżki. Najbardziej popularne są rozwiązania typu Macintosh. Zakrzywiona łyżka zmniejsza ryzyko zranienia pacjenta, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza podczas intubacji. Jej końcówkę umieszcza się przed nagłośnią. Natomiast łyżki Millera wyróżniają się prostym kształtem. Ponieważ ich ostrze umieszcza się za nagłośnią, laryngoskop Millera pozwala lepiej wyeksponować głośnię i fałdy głosowe. Jest też stosowany do intubacji niemowląt, u których nagłośnia ma większe rozmiary niż głośnia, co sprawia, że konieczne jest sprawne odsunięcie tej pierwszej. W szczególnie trudnych zabiegach intubacji zastosowanie znajdują laryngoskopy wyposażone w łyżki z ruchomą końcówką typu McCoy. W tym przypadku łopatkę odchyla się wygodnie przy pomocy dźwigni.

Czym jeszcze różnią się łyżki do laryngoskopów?

Łyżki do laryngoskopów różnią się od siebie wymiarami. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie ich do wieku i gabarytów pacjenta. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku osób otyłych świetnie sprawdza się laryngoskop fiberoskopowy. Wyposażony w sztywną łopatkę i dostosowany do budowy ciała pacjenta, pozwala szybko i sprawnie przeprowadzić wszelkie procedury medyczne. Łyżki laryngoskopów mogą być przy tym jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Pierwsze są wykonane z tworzyw syntetycznych – wytrzymałych i niewywołujących alergii. Wielorazowe łyżki do laryngoskopów powstają z kolei ze stali chirurgicznej – solidnej i umożliwiającej wielokrotną sterylizację w autoklawie.

Laryngoskop to podstawowe wyposażenie gabinetów laryngologicznych. Z tego względu jest obowiązkowym rozwiązaniem wśród narzędzi specjalisty z zakresu otolaryngologii. Powinien znaleźć się także w wyposażeniu przychodni lekarskich. Jest konieczny w szpitalach oraz placówkach, w których przeprowadza się różnego typu zabiegi. Rozwiązanie musi też znaleźć się w karetkach pogotowia oraz na oddziałach ratunkowych. Wśród produktów tego typu ogromną popularnością cieszą się laryngoskopy Riester. To sprawdzone produkty wyróżniające się wysoką jakością oraz niezawodnością działania przez długi czas, co sprawia, że są cenione przez lekarzy różnych specjalności.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
50 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *